Nutricionistica: Popularni napitci mogu smanjiti rizik od dijabetesa za 19 posto

Foto: Pexels

Debata o tome je li kava ili zeleni čaj bolji za zdravlje traje već godinama, no istraživanja pokazuju da sve kofeinske napitke povezuje jedan zajednički učinak – mogu pomoći u održavanju zdrave tjelesne težine. Jedna studija otkrila je da osobe s višim razinama kofeina u krvi imaju nižu tjelesnu masu, manje tjelesne masti i 19 posto manji rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Istraživači su također utvrdili da je čak 43 posto učinka kofeina na smanjenje rizika od dijabetesa izravno povezano s njegovom sposobnošću snižavanja tjelesne težine.

"Kofein stimulira adrenalin, što može pomoći u razgradnji masti, smanjenju apetita i poboljšanju tjelesne aktivnosti", kaže nutricionistica Kathleen Moore za Parade. Kada je riječ o tome koji izvor kofeina ima najveći utjecaj na smanjenje rizika od dijabetesa tipa 2, Moore ističe da kava bez dodataka poput šećera, vrhnja i umjetnih zaslađivača vjerojatno donosi najjači učinak jer sadrži više kofeina od, primjerice, zelenog čaja. "Nažalost, zeleni čaj ne utječe toliko na sportsku izvedbu kao kava", ističe Moore.

Preporuka stručnjaka je da ukupni dnevni unos kofeina ne prelazi 400 miligrama

Veća količina kofeina može povećati pozitivne učinke na mršavljenje, ali umjerenost je i dalje ključna. "Sportaši mogu koristiti kofein za poboljšanje budnosti i performansi, dok bi prevelike količine mogle biti problematične za osobe s hipertenzijom", upozorava Moore.

No, čak i manje količine kofeinskih napitaka mogu biti korisne: "U svojoj praksi vidim kako sudionici gube na težini zamjenjujući zaslađene napitke kavom, čajem ili vodom." Također, preliminarna istraživanja sugeriraju da zeleni čaj može povećati razinu leptina, hormona sitosti, i potaknuti razgradnju visceralne masti.

Bez obzira na to biramo li kavu ili zeleni čaj, preporuka stručnjaka je da ukupni dnevni unos kofeina ne prelazi 400 miligrama, jer konzumacija većih količina može dovesti do nuspojava poput problema sa srcem, tjeskobe i nesanice.

"Ovaj privremeni nalet energije može kod nekih ljudi uzrokovati 'pad' energije nakon što učinak kofeina popusti", zaključuje Moore.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.