AKO spadate među one koji nose maske, vjerojatno dobijete poriv upozoriti one koji to ne čine da je to tijekom epidemije potrebno. Ali to uglavnom nije od pomoći.
Nošenje maske je među preporukama, uz održavanje distance i redovito pranje ruku. Ono je ključ sprečavanja širenja zaraze koronavirusom. Neki se ipak oglušuju na sve savjete te ne nose masku.
Psihoterapeut Daryl Appleton se specijalizirao za pomoć ljudima u promjeni neproduktivnog ponašanja te upozorava da agresivan pristup nije dobar.
"Ako nekoga maltretirate ili mu prijetite, ponašate se agresivno, a to uglavnom neće natjerati drugu stranu da promisli o svom ponašanju", ističe Appleton.
Razlozi zbog kojih ljudi ne nose maske su različiti. Neki misle da koronavirus ne postoji, drugi da maske ne štite. No u ovom slučaju to nije bitno.
"Ne znači da su njihovi razlozi dobri, ali treba poštovati ono što ljudima znače. Strah uglavnom drži um zatvorenim. Vrlo je zastrašujuće priznati si da možda griješimo ili da se moramo promijeniti", dodaje ovaj stručnjak za Men's Health.
Iako mislite da oni koji ne nose maske izlažu i sebe i vas riziku, pokušajte zadržati empatiju.
"Razmislite koliko vam je teško mijenjati sebe pa ćete razumjeti zašto su male šanse da to uspijete s drugima. Znate da su slatkiši loši, ali to vas ne sprječava da ih jedete", pojasnio je Appleton.
Njegov je savjet da prijatelju koji odbija nositi masku pristupite otvorenim razgovorom.
"Pomoći će razgovor koji je fokusiran na pronalaženje rješenja. Možete reći nešto poput 'zaista bih se osjećao/la ugodnije da imaš masku' i tako izraziti svoje osjećaje po pitanju društvenog distanciranja. Naravno, nikoga ne možete prisiliti na nošenje maske. Ali nemojte isključivati sebe ili druge ljude oko sebe jer će to dovesti do nezadovoljstva i postat ćete svadljivi", savjetuje Appleton.