IAKO trčanje može biti odlična rutina vježbanja koja poboljšava vašu cjelokupnu kondiciju i podiže raspoloženje, svakodnevno trčanje donosi i neke rizike.
Bez obzira na to jeste li početnik ili iskusniji, neprestano naprezanje istih mišića i tkiva može negativno utjecati na vaše tijelo. S tim se slaže i Edward Laskowski, profesor fizikalne medicine i rehabilitacije u klinici Mayo.
Svakodnevno trčanje može povećati rizik od ozljeda koje su uzrokovane ponavljanim traumama. Osim ozljeda mišića, tkiva i ligamenata, moguće su i frakture, navodi Laskowski. Također možete dobiti upalu u mišićima i tetivama duž potkoljenice.
Postoje dva čimbenika koja povećavaju rizik od tih ozljeda - broj uzastopnih dana trčanja te prijeđena kilometraža.
"To je poput linearnog grafa, ako trčite sedam dana u tjednu i svaki dan pređete hrpu kilometara, onda je to kategorija višeg rizika", objašnjava Laskowski.
Iako ne biste trebali trčati svaki dan, trebali biste težiti trčanju između tri i pet dana u tjednu. To je zato što, ako se trči kako treba, ono ima mnogo prednosti.
"Trčanje će poboljšati vašu kvalitetu sna, smanjit će razinu stresa i poboljšati vaše kognitivne sposobnosti", kaže Slater Nelson, vlasnik i trener u EsdotFitnessu u Chicagu.
Trčanje, poput ostalih aerobnih vježbi, također može smanjiti vaše zdravstvene rizike od kardiovaskularnih bolesti, visokog krvnog tlaka, moždanog udara i nekih vrsta karcinoma. Također može povećati izdržljivost i smanjiti umor, kao i ojačati vaše mišiće.
Prema Nelsonu, trebali biste trčati 30 do 45 minuta, s uključenim zagrijavanjem i hlađenjem, ako ste početnik. Nemojte odmah pokušavati što brže trčati. Započnite umjerenom šetnjom nekoliko minuta, a zatim lagano trčite. Potom ubrzajte tempo te ga na kraju opet smanjite, a svoju rutu opet završite umjerenom šetnjom.
Ako želite povećati udaljenost koju prelazite tijekom trčanja, dobra je praksa da trkač svaki tjedan poveća kilometražu za 10%, kako bi smanjio rizik od ozljeda.