Cimet se dodaje raznim slasticama, a mnogi ne znaju kako se dobiva ni odakle potječe

Foto: Shutterstock

U HLADNIJIM mjesecima cimet postaje obavezan u kulinarstvu, a volimo ga dodati u razne deserte - od prhke pite od jabuka do nezaobilaznih cimet-rolica. Ovaj popularni začin sigurno i vi imate negdje kod kuće, no znate li uopće odakle potječe i kako se dobiva? U nastavku donosimo sve što trebate znati o cimetu.

Jedan od najstarijih začina, dobiva se iz drveta

Cimet je jedan od najstarijih poznatih začina, a potječe s istoka. Najveći dobavljač cimeta danas je Indonezija, a prva zabilješka o njemu dolazi iz stare Kine. Zanimljivo je i da se spominje već 2800 godina prije Krista u Bibliji i u rukopisima na sanskrtu.

Ako ste se pitali kako nastaju štapići cimeta (ili cimet u obliku praha), odgovor je - iz drveta. Dobiva se iz malog zimzelenog drveta nalik lovoru, i to tako da se vanjska kora drveta oguli i baca, a unutrašnja kora drveta je cimet. Ona se guli i uvija u štapiće promjera oko 2.5 cm, a od nje se može napraviti i mljeveni cimet.

@chinaframer Cinnamon harvest from tree #cinnamon #tree #harvest #asmr ♬ original sound - Farmer China

Razlika između dvije glavne vrste cimeta

Vrsta cimeta postoji mnogo, čak do 250, no dvije najpoznatije su cejlonski cimet i kasija. Kasija se najčešće nalazi na policama naših trgovina, oštrijeg je okusa i lagano pecka jezik, a najčešće dolazi u mljevenom obliku (grublje usitnjena) i niže je cijene od cejlonskog cimeta. 

No, smatra se da je pravi cimet upravo onaj cejlonski. On je nešto svjetlije boje, slatkast i tople, ugodne arome, karakterističnog mirisa i finije je usitnjen od kasije, ali je i skuplji. Podrijetlom je sa Šri Lanke, no danas se uzgaja u većini toplih i vlažnih tropskih krajeva, ponajviše na području Cejlona, Indonezije i Indije.

@cinnamonchinese Organic Cinnamon Factory Process #spices #cinnamonwhole #cinnamon #cinnamonroll ♬ 现在就出发 - 彭钧

Cimet u kulinarstvu

Cejlonski cimet se najčešće prodaje u obliku štapića ima nježniju i pikantniju aromu, a koristi se u pripremi aromatiziranih napitaka i kompota. S druge strane, mljeveni cimet daje izvrsnu aromu voću i kolačima, a koristi se i kao prirodni konzervans.

Iako se cimet može koristiti i u nekim umacima i konkretnijim jelima, kod nas se ipak najviše koristi za pripremu deserata, a u nastavku pronađite nekoliko prijedloga za najfinije slastice kojima cimet daje poseban jesenski okus.

1. Najbolje cimet-rolice

Donosimo recept od kojeg će vam cijela kuća mirisati na cimet, ovdje je. Toplo tijesto, nadjev od cimeta i preljev od krem-sira dobitna su kombinacija za nadolazeće hladne dane. 

2. Monkey bread muffini s cimetom

Pripremite domaće monkey bread muffine s cimetom i glazurom od vanilije kao ukusnu poslasticu za doručak koja je savršena u bilo koje doba godine. Svaki muffin je napravljen od 6 mini loptica tijesta koje se nakon pečenja lako razdvajaju, a recept je ovdje.

3. Spiralne palačinke s cimetom

Ove pahuljaste palačinke s cimetom prelivene preljevom od krem-sira odlična su ideja za doručak ili večeru, a okusom podsjećaju na cimet-rolice (no, jednostavnije su za pripremu). Recept pronađite ovdje.

4. Torta od jabuka i cimeta

Torta od ribanih jabuka, cimeta i mrvičastog crumble tijesta slična je piti od jabuka - jednako je ukusna, no malo je drugačijeg oblika. Cijeli recept pronađite ovdje.

5. Kanelbullar

Kanelbullar su najpopularnija švedska peciva sačinjena od mekog tijesta i cimeta. To su, zapravo, cimet-rolice, no u Švedskoj su malo drugačijeg oblika - ali jednako ukusne. Recept pronađite ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.