BITI u vezi često znači prolaziti kroz uspone i padove, zbog čega je teško objektivno procijeniti kompatibilnost i dugoročnu održivost odnosa. Svaka veza donosi i sreću i izazove, ali određeni obrasci ponašanja mogu otkriti ozbiljnije probleme koji ugrožavaju emocionalno zdravlje.
U zdravoj vezi oba partnera pružaju i primaju podršku i ljubav. "Ako se osjećate emocionalno iscrpljeno, dok partner stalno stavlja vlastite potrebe ispred vaših, to može biti znak neravnoteže i, potencijalno, narcisoidnih tendencija", za Psychology Today objasnila je profesorica filozofije Berit Brogaard.
Kad samo vi preuzimate brigu o vezi, dok partner ostaje ravnodušan ili se oslanja na vašu brigu, vaša dinamika više podsjeća na roditeljsku nego na partnersku vezu. Takva neravnoteža može s vremenom narušiti međusobno poštovanje, ističe Brogaard.
Ako imate potpuno suprotstavljene vizije budućnosti – primjerice, vi sanjate o čestim putovanjima, a partner želi ostati u jednom gradu i usredotočiti se na obitelj – to može biti znak da ste temeljno nespojivi.
Uspješna komunikacija ključ je rješavanja sukoba. Brogaard objašnjava da, ako često nailazite na nerazumijevanje, izbjegavanje važnih razgovora ili povlačenje tijekom nesuglasica, to ukazuje na fundamentalnu razliku u komunikacijskim stilovima.
Kada partner donosi odluke ili planira aktivnosti, a ne uključi vaše želje, vaši interesi postaju zanemareni. "Osjećaj da niste važni u vezi je ozbiljan signal neusklađenosti", objasnila je Brogaard.
Verbalno i emocionalno omalovažavanje može biti suptilno, no s vremenom ozbiljno utječe na vaše samopoštovanje i psihičko zdravlje. Ako se često suočavate s ponižavanjem ili omalovažavanjem, važno je staviti vlastitu dobrobit na prvo mjesto.