Foto:123rf
BROJ pretile djece i adolescenata diljem svijeta udeseterostručio se u zadnjih 40 godina, a rast se ubrzava u zemljama s niskim i srednjim prihodima, posebice u Aziji, pokazalo je veliko istraživanje.
Jasne naljepnice na prehrambenim proizvodima s podacima o sadržaju soli, šećera i masnoća su potrebne kako bi pomogle potrošačima da donesu "zdrave odluke", navodi se u istraživanju.
Trebalo bi razmotriti oporezivanje i oštra ograničenja reklamiranja hrane smeća, navodi studija. WHO je već preporučio 20-postotni porez na zašećerene napitke kako bi se smanjila potrošnja.
Južna Afrika, Egipat i Meksiko, koji su "prije četiri desetljeća imali vrlo nisku razinu pretilosti" sada imaju najveće stope pretilosti kod djevojčica, od 20 do 25 posto, rekao je Ezzati.
"Iskustva istočne Azije i Latinske Amerike te Kariba pokazuju da prijelaz od premršavosti do pretjerane težine i pretilosti može biti brz", rekla je studija.
Ako se nastave sadašnji trendovi, u 2022. će biti više pretile djece i tinejdžera nego premršavih, kojih sada ima 192 milijuna, od čega je polovica u Indiji, reklo je istraživanje.
Polinezija i Mikronezija su imali najvišu stopu dječje pretilosti prošle godine, 25,4 posto kod djevojčica i 22,4 posto kod dječaka, a slijede ih Sjedinjene Države, Kanada, Australija, Novi Zeland, Irska i Britanija.
Među zemljama s visokim prihodima, Sjedinjene Države imaju "najvišu stopu pretilosti kod djevojčica i dječaka", 19,5 i 23,3 posto.