Socijalni radnik tvrdi da su dvije vrste povjerenja ključne za stabilan odnos

Foto: Pexels

Svi znamo koliko je povjerenje važno u romantičnim vezama, ali ono se ne gradi samo riječima, već i konkretnim ponašanjima koja se svakodnevno nadograđuju. Ova studija otkrila je da povjerenje u vezi nije jednoznačan pojam, već se sastoji od ključnih komponenti koje se međusobno nadopunjuju i zajedno čine temelj ljubavi i bliskosti u partnerskom odnosu.

Također, socijalni radnik i psiholog Jeremy Nicholson tvrdi da postoji više vrsta povjerenja. Prema njemu, sljedeće vrste ključne su za zdravu i stabilnu vezu ili brak.

Pouzdanost

"Pouzdanost je viša razina povjerenja i temelji se na karakteru partnera - koliko je osoba iskrena, brižna, lojalna i vjerna. Ovo povjerenje proizlazi iz prethodne predvidljivosti, ali ide i korak dalje. Nije više riječ samo o ponavljajućem ponašanju, već o općem dojmu koji osoba ostavlja kroz vrijeme", objašnjava Nicholson za Psychology Today.

Pouzdan partner je onaj koji se ne koristi lažima, drži do svojih obećanja i dugoročno pokazuje da mu je stalo. Takva osoba pruža osjećaj sigurnosti jer svojim djelima dosljedno potvrđuje da joj se može vjerovati - i to ne samo u svakodnevnim situacijama, nego i u važnim životnim trenucima.

Vjera

"Vjera je najviši oblik povjerenja i odnosi se na uvjerenje da će partner ostati brižan i predan i u budućnosti, bez obzira na izazove. Utemeljena je na prethodno izgrađenoj pouzdanosti, ali se usmjerava na ono što tek dolazi - promjene, ciljeve i moguće prepreke", kaže stručnjak.

Ova razina povjerenja omogućuje dijeljenje dubokih tajni, zajedničko suočavanje s problemima i osjećaj da partneri djeluju kao tim. "To je oblik povjerenja koji stoji iza bračnih zavjeta - biti tu jedno za drugo i u dobrim i u lošim vremenima, s uvjerenjem da vas druga osoba neće napustiti kad postane teško", zaključio je Nicholson.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.