Studija: Dok djeca spavaju, iz madraca se oslobađaju kemikalije koje štete mozgu

Foto: Shutterstock, EPA

Madraci i posteljina za novorođenčad i malu djecu ispuštaju razne toksične kemikalije i usporivače gorenja povezane s razvojnim i hormonskim poremećajima, pokazuju dvije nove znanstvene studije.

„Mjerili smo razine kemikalija u zraku 25 dječjih soba, kod djece u dobi između šest mjeseci i četiri godine, te pronašli zabrinjavajuće razine više od 20 ftalata, usporivača gorenja i UV filtera", rekla je Miriam Diamond, profesorica na Odjelu za geoznanosti Sveučilišta u Torontu i glavna autorica studije.

Najviše razine tih kemikalija pronađene su u blizini dječjih kreveta, prema studiji objavljenoj u utorak u časopisu Environmental Science & Technology. Popratna studija testirala je 16 novih dječjih madraca i otkrila da su oni glavni izvor izloženosti. Potom je simulacija pokazala da toplina i težina djeteta koje spava mogu povećati isparavanje toksičnih tvari.

Studija nije uključivala nazive brendova

„Pokazalo se da čak i nešto tako jednostavno poput topline i težine djetetova tijela na madracu može povećati oslobađanje toksičnih kemikalija koje udišu dok spavaju. Ovaj faktor aktualni sigurnosni standardi ne uzimaju u obzir", rekla je Jane Houlihan iz organizacije Healthy Babies, Bright Futures, posvećene smanjenju izloženosti djece neurotoksičnim kemikalijama.

Studija nije uključivala nazive brendova, no istraživači su za CNN rekli da se radi o poznatim, jeftinijim madracima koji se prodaju u vodećim maloprodajnim lancima. Testirani madraci kupljeni su u Kanadi, ali su sadržavali materijale iz SAD-a i Meksika. Stoga se rezultati vjerojatno odnose i na madrace kupljene diljem Sjeverne Amerike.

„Rezultati pokazuju da roditelji ne mogu riješiti ovaj problem samo odabirom određenog proizvoda. Testirani madraci ispuštali su toksične kemikalije bez obzira na cijenu, materijale ili zemlju podrijetla", rekla je Houlihan.

„Korištenje usporivača gorenja može biti ključno u situacijama kada iskra ili kratki spoj izazovu plamen. Sama prisutnost kemikalije nije pokazatelj rizika ili štetnog učinka. Danas svaka kemikalija uvezena u SAD mora proći rigorozne provjere", rekao je Tom Flanagin iz Američkog kemijskog vijeća.

Ftalati su prisutni u stotinama proizvoda poput posuda za hranu, šampona, šminke, parfema i dječjih igračaka i poznati su po tome da ometaju tjelesni mehanizam za proizvodnju hormona, poznat kao endokrini sustav. Osim toga, povezani su s ranom pubertetom, reproduktivnim problemima i genetskim malformacijama, hormonskim poremećajima i drugim problemima.

Visoke razine ftalata u igračkama

„U našoj studiji otkrili smo visoke razine zabranjenih ftalata u igračkama, ali ne i u madracima", rekla je Diamond.

Djeca su posebno osjetljiva na štetan utjecaj kemikalija zbog brzog razvoja njihova mozga i tijela. Istraživanja su povezala ftalate s reproduktivnim problemima poput malformacija genitalija i nespuštenih testisa kod dječaka te nižim brojem spermija i razinama testosterona kod odraslih muškaraca.

Jedan dobro istražen tip usporivača gorenja, polibromirani difenil eteri (PBDE), najveći je uzročnik intelektualnih teškoća kod djece, uzrokujući ukupni gubitak od 162 milijuna IQ bodova i više od 738.000 slučajeva intelektualnog invaliditeta između 2001. i 2016. godine, prema studiji iz siječnja 2020. godine.

Neke PBDE kemikalije zabranila je Američka agencija za zaštitu okoliša (EPA) 2012. godine, ali uvedeni su zamjenski spojevi. Jedan od njih, organski fosfatni ester (OPFR), pronađen je u novom istraživanju. Te su kemikalije također povezane s poremećajima u razvoju, reprodukciji i živčanom sustavu kod male djece.

Jedan madrac sadržavao je 1700 čestica na milijun organsko-fosfatnog estera TDCPP, koji je poznati kancerogen. Drugi madrac imao je oznaku certifikata kojom se potvrđuje da materijali ispunjavaju važeće propise. No, studija je otkrila da je sadržavao 1800 čestica na milijun pentaklorotiofenola (PCTP), jednog od pet zabranjenih usporivača gorenja.

Roditeljima je teško odabrati sigurne opcije

„Zabrinjavajuće je što se te kemikalije i dalje nalaze u dječjim madracima, iako znamo da nemaju dokazan učinak na sigurnost od požara i nisu potrebne za ispunjavanje standarda zapaljivosti", rekla je Arlene Blum iz Green Science Policy Instituta, koja se bavi problematičnim kemikalijama.

Potencijalno toksične kemikalije toliko su raširene u dječjim proizvodima da roditeljima može biti iznimno teško izabrati sigurnije opcije, smatra Jane Muncke, izvršna direktorica i glavna znanstvena savjetnica Zaklade za ambalažu hrane, neprofitne organizacije sa sjedištem u Zürichu.

„Kao majka, sjećam se stresa pri odabiru pravih proizvoda za njih, ne samo madraca. Odabrali smo brendove za koje sam znala da imaju barem neke politike vezane uz kemikalije. Pokušali smo uzimati prirodne materijale kao što su lateks, pamuk i merino ili kupovati rabljeno, jer sam pretpostavila da su se većina kemikalija koje isparavaju već isparile", rekla je Muncke.

Jedini izuzetak bila su nova dječja kolica, koja je ostavila na terasi, na jakom suncu, oko četiri tjedna kako bi se riješila svih hlapljivih organskih spojeva.

Još jedan savjet: birajte komponente madraca i posteljinu neutralnih boja kad god je moguće; manje je vjerojatno da sadrže UV filtere, koji se dodaju radi sprječavanja izbljeđivanja.

„Roditelji vole jarke, šarene plahte, zavjese, igračke i posteljinu i misle da stimuliraju dijete. No UV filteri se dodaju kako bi usporili izbljeđivanje tih jarkih boja. Stoga bih, nažalost, svakako odabrala manje upadljive, neutralne boje", rekla je Diamond.

Plahte i pidžame djeluju kao vrlo učinkovita barijera

Često perite posteljinu i odjeću za spavanje, jer djeluju kao zaštitna barijera, upijajući dio tih kontaminanata i tako smanjujući izloženost kože bebe, dodaje Diamond: „Plahte i pidžame djeluju kao vrlo učinkovita barijera. I što su čišće, to više kemikalija mogu preuzeti iz izvora u sebe."

Redovito prozračivanje, usisavanje i izbjegavanje kozmetike koja sadrži mnogo sintetičkih sastojaka također su dobri izbori. „Smanjite dodatke u krevetiću poput plišanih igračaka ili dodatnih madraca, jer i oni mogu sadržavati toksične dodatke", rekla je Houlihan.

„Trebamo strože standarde za toksične dodatke u dječjim proizvodima, osobito u onima koji se nalaze svega nekoliko centimetara od dječjeg nosa i usta po nekoliko sati svaki dan", zaključuje Houlihan.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.