Iako bismo voljeli vjerovati da postoji jednostavna formula za dugotrajne veze, stvarnost je nešto složenija. Svaki odnos je jedinstven i ne postoji univerzalno pravilo koje može predvidjeti hoće li se razviti ili raspasti. Ipak, zdrave i sretne veze često dijele određene zajedničke osobine.
Psiholog Mark Travers podijelio je tri pitanja na koje se može odgovoriti s jednostavnim "da" ili "ne". Ako su svi odgovori potvrdni, velika je vjerojatnost da je odnos stabilan i može biti dugotrajan.
"Ako biste sa svojim partnerom bili bliski i bez romantične povezanosti, to je znak snažnog i zdravog odnosa. Istraživanja potvrđuju da su romantične veze u svojoj biti prijateljstva te da parovi koji njeguju prijateljski aspekt imaju jaču povezanost i veću posvećenost. Dok neki ostaju u vezama iz navike ili straha od promjene, istinska bliskost proizlazi iz svjesnog izbora da budete uz osobu koja pozitivno utječe na vaš život", objašnjava Mark Travers za Psychology Today.
Zdravi odnosi omogućuju partnerima da budu najbolja verzija sebe umjesto da se osjećaju sputano.
"Prema istraživanjima, ovaj proces poznat je kao 'Michelangelov efekt', pri kojem partneri međusobno potiču rast i osobni razvoj. U sretnim vezama osjećate se voljeno, motivirano i ispunjeno, dok nezdravi odnosi mogu izazvati napetost i nezadovoljstvo. Ako se uz partnera osjećate smireno i sigurno, to je znak da vaš odnos pozitivno utječe na vaš život", tvrdi psiholog.
"Izjava 'Ne bih te mijenjao/la ni za što na svijetu' često se smatra jednim od najljepših komplimenata u vezi, no rijetko razmišljamo o njegovu pravom značenju. Ljubavni odnos ne znači da partneri moraju biti savršeni – jer savršenstvo ne postoji. Umjesto toga, prava vrijednost ovog komplimenta leži u prihvaćanju. Osjećaj prihvaćenosti od strane partnera ključan je za zadovoljstvo u vezi", navodi Travers.
"Zdrava partnerska veza ne znači ignoriranje loših navika ili slabosti, već razumijevanje da one ne određuju osobu u cjelini. I u dobrim i u lošim danima prihvaćate partnera u potpunosti – ne unatoč tim manama, već neovisno o njima", zaključuje psiholog.