MAJSTORA zanata nema puno na tržištu, a potražnja je velika. Majstora se dugo čeka, a ako se uspije doći na red, za cijenu se često i ne pita. Inflacija, porast cijena materijala, energije, ali i plaća radnika uvjetovali su osjetno povećanje cijena obrtničkih usluga.
Istražili smo trenutnu situaciju na tržištu, odnosno provjerili okvirne cijene najčešćih popravaka i radova u kućanstvu, razgovarali smo s ljudima koji su koristili spomenute usluge, ali i s majstorima koji te usluge nude. Evo što smo saznali.
Naravno, cijene ovise o zakonu ponude i potražnje, stoga postoji mogućnost da su više ili niže u pojedinim dijelovima Hrvatske. U tablici ispod možete pogledati okvirne cijene pojedinih radova na području Zagreba.
80 eura za 20 minuta posla
Čini nam se da često slušamo o nedovoljno kompetentnim majstorima i loše odrađenim radovima, a cijene su za većinu paprene. Neki čitatelji odlučili su podijeliti svoje priče u kojima, nažalost, vrijednost dobivene usluge nije odgovarala naplaćenoj cijeni te su ostali razočarani.
Martina (32) je s nama podijelila svoje nedavno iskustvo s majstorima u Zagrebu. Pronašla je majstora preko jedne web stranice. "Javila sam se zato što možeš odabrati termin i sav dogovor ide preko maila", rekla je. Iako joj je to bio velik plus, kaže da je minus to što je dosta skupo.
Majstor je u stanu bio svega 20-ak minuta, a za čišćenje klime uzeo je 50 eura, dok je pregled perilice posuđa bio 30 eura, s tim da nije ustanovljeno što točno ne valja s perilicom. Dodala je i da je bila razočarana ponašanjem majstora, koji je mogao biti puno ljubazniji nego što je bio.
"Namjerno došao da vidim kako radi, majstora nema"
Druga priča stiže iz Istre, od čitatelja (28) koji je donedavno radio kompletnu renovaciju stana, što je za njega bilo izuzetno naporno i frustrirajuće iskustvo.
Prvo iskustvo bilo je s majstorima koji su mu gletali zidove. "Oni su gletali samo gdje sam im ja striktno rekao da gletaju, a pored toga zid bi i dalje ostao neravan. Vide da ne valja, no oni to nisu dirali i očito imaju pravo, jer eto - nisi im rekao", govori Mladen.
Dodao je da se inače na rubove zidova stavlja kutna mrežica te se gleta preko nje i smatra da bi svaki pravi majstor trebao sakriti tu mrežicu. "Kod mene se vidi na svim kutovima valjda", požalio se. Rješenje više majstora nakon nekoliko zatraženih popravaka bilo je da stavi lajsne. "Ali ja ne želim lajsne, želim ravne kutove", rekao je.
Navedene radove platio je 1100 eura. "Jesam zadovoljan? Ne mogu reći da jesam ni da nisam. U konačnici nisam jer su me izmaltretirali. Morao sam ih nadzirati, zivkati... Ne znam je li to puno ili ne što se tiče novca, ali i poluslijep čovjek bi vidio da na zidu ima posla koliko hoćeš", zaključio je.
Mladen je izuzetno razočaran i radovima majstora koji mu je postavljao parket. "Većina lajsni se odlijepila", tvrdi. Međutim, najviše ga je uzrujao jedan incident. "Namjerno sam kupio lajsne koje služe za provlačenje kabela kroz njih. Majstor mi je provukao kabele kroz lajsnu, no umjesto da provuče van na kraju lajsne, on je probušio lajsnu i provukao kabel na pola nje", podijelio je.
To je platio 200 eura po prostoriji, odnosno 400 eura za dvije prostorije koje nemaju ni 40 kvadrata, kaže. "Što je previše za takav posao", zaključio je.
Mladen je i s električarima i stolarima imao prilično neugodnih iskustava. "Kaže da će doći ujutro, dođe popodne, kaže da će doći jedan dan, dođe sutradan, dolazi u stan za sat vremena posla i ode, što po meni uopće nije profesionalno. Jednom sam namjerno došao da vidim kako radi, majstora nema. Jedan majstor otkaže posao, sve mi onda kasni", požalio se.
Ipak, dobrih majstora još uvijek ima
Međutim, nije sve tako crno. Dobrih majstora još uvijek ima, a Ivana (42) je podijelila svoje pozitivno iskustvo. Ona je renovirala kupaonicu. "Rušili su sve, radili knauf, pločice, namještaj, krovni prozor...", navela je.
Koji je razlog njezina zadovoljstva? "Sve su počistili za sobom i sve su napravili pic-mic", podijelila je. Naročito je zadovoljna keramičarom koji je radio pločice jer su uzeli one većih dimenzija s kojima je teže raditi. "Ali sve je napravio perfektno", tvrdi.
Ipak, kaže da je cijena bila paprena i puno viša no što je planirala. "Ali, s druge strane, kad mi netko napravi kako treba, nije mi žao", rekla je. Tvrdi da su uvijek dolazili u dogovoreno vrijeme te su poštovali sve rokove.
Što majstori kažu?
Razgovarali smo i sa strukom. Jedan majstor, koji je htio ostati anoniman, rekao nam je da je, nažalost, jasno da je žalbi na rad majstora sve više. "Većina gleda kako odraditi posao da se što brže završi, a ne da to bude kvalitetno", rekao je.
Smatra i da dugo čekanje ne znači nužno da su svi prepuni posla. "Današnji majstori koriste situaciju da bi ih netko praktički molio da dođu, zbog čega bi mogli i dignuti cijenu", rekao je.
Jedan električar, koji je također htio ostati anoniman, rekao nam je da mnogi prihvaćaju poslove koje ne mogu obaviti u dogovorenom roku i onda zavlače ljude, rade pomalo i oduži se. "Odu kod onoga koji najviše plati u tom trenutku", tvrdi.
Ipak, što se posla tiče, ne žale se. Ranije spomenuti majstor i vlasnik građevinskog obrta kaže da se zaista dobro zaradi uz dobro i kvalitetno odrađen posao. "U mojoj branši, dakle knauf, gletanje, bojenje, tapeciranje, cijene su takve kakve jesu, no treba i nas razumjeti s obzirom na cijene materijala na tržištu koje nam odlučuju i cijenu rada", pojašnjava.
Razgovarali smo i s Mihaelom Čalagom, vlasnikom nedavno otvorenog obrta za ostale građevinske usluge Mc-Gradnja, koji se nakon osam godina rada u Njemačkoj odlučio vratiti u Hrvatsku i pokrenuti biznis. "Može se više zaraditi, klima je drugačija, opuštenije se živi, ima se više vremena za privatni život", objasnio je Mihael.
On smatra da se dosta novca iz EU sredstava trenutno ulaže u Hrvatsku, što majstorima donosi više posla. "Građevinske firme ne ovise samo o privatnim osobama nego i o gradovima i općinama koje u današnje vrijeme moraju graditi, a i obnavljati zgrade, pogotovo poslije razornog potresa koji se dogodio", rekao je.
Dobrih majstora zaista ima pa bi prije angažiranja valjalo provjeriti recenzije, zatražiti preporuke, ali i pripremiti novčanik. Cijene svega su porasle, a ako niste spremni platiti majstora, jedino što vam preostaje je postati sam svoj majstor.