Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
PESTICIDI su kemijska sredstva koja štite biljke od štetnika i bolesti, povećavajući prinos i kvalitetu plodova. Ipak, njihova prekomjerna uporaba može štetiti okolišu i zdravlju, zbog čega su strogo regulirani.
Pravila o doziranju i karenciji - vremenu koje mora proći od primjene do berbe - osiguravaju da plodovi budu sigurni za konzumaciju. U jeku sezone mandarina odlučili smo testirati dva uzorka ovog popularnog voća na pesticide. Jedan uzorak kupili smo na zagrebačkoj tržnici, a drugi u trgovačkom lancu. Oba su deklarirana kao neretvanske mandarine i odabrana nasumično.
Uzorke smo odnijeli na analizu u Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, gdje nas je dočekao voditelj odjela dr. sc. Dario Lasić, dipl. ing. Testirani su na prisutnost 550 aktivnih tvari pesticida, što predstavlja najsveobuhvatnije testiranje.
Rezultati analize uzoraka mandarina (pronađeni ostaci pesticida/fungicida)
Mandarine iz trgovine
Cijena za kg: 1.19 eura
Zemlja podrijetla: Hrvatska
Rezultat analize: uzorak je u skladu s Uredbom, što znači da je ispravan za konzumaciju
Pronađene su dvije aktivne tvari u uzorku mandarina iz trgovine: imazalil (fungicid), ortofenilfenol (fungicid). Pronađene vrijednosti aktivnih tvari su manja od MDK-a, zbog čega se uzorak smatra sukladnim za stavljanje na tržište prema Uredbi (EZ) br.396/2005.
Mandarine s tržnice
Cijena za kg: 1 euro
Zemlja podrijetla: Hrvatska
Rezultat analize: uzorak je u skladu s Uredbom, što znači da je ispravan za konzumaciju
Pronađene su dvije aktivne tvari u uzorku mandarina s tržnice: imazalil (fungicid), ortofenilfenol (fungicid). Pronađene vrijednosti aktivnih tvari su manje od MDK-a, zbog čega se uzorak smatra sukladnim za stavljanje na tržište prema Uredbi (EZ) br.396/2005.
Nakon što smo dobili rezultate analize mandarina, zamolili smo dr. Lasića da odgovori na nekoliko pitanja za koja smo smatrali da bi mogla zanimati čitatelje.
Možete li nam ukratko reći o vrstama pesticida koji su pronađeni u oba uzorka mandarina?
"Oba pesticida su dozvoljena i uobičajena u primjeni zaštite bilja na prostoru EU te se koriste kao fungicidi za suzbijanje bolesti na plodovima agruma nakon berbe. Imazalil je već vrlo poznati i najčešći fungicid, koji se primjenjuje već dulje vrijeme u EU i izvan EU u zaštiti citrusa pa tako i mandarina.
Ortofenilfenol (predstavlja analitički zbroj 2-fenilfenola i njegovih konjugata (izražen kao 2-fenilfenol)), općenito se koristi kao fungicid nakon žetve za agrume. Zanimljivo je da je izmjenom EU Uredbe 396 u 2018. godine povećana maksimalna dozvoljena količina te aktivne tvari u agrumima s 5 mg/kg na dvostruko veću koncentraciju (10 mg/kg), što upućuje da se ne radi o izrazito toksičnom sredstvu.
Treba naglasiti da sve aktivne tvari sredstava za zaštitu bilja procjenjuje i re-evaluira redovito grupa cijenjenih toksikologa u sklopu međunarodne Komisije Codex Alimentarius te EFSA-e (Europska agencija za sigurnost hrane), čije vrijednosti preuzimaju Europski parlament i Vijeće EU u Uredbe koje su obavezne sve članice EU poštivati i provoditi."
Jesu li imazalil i ortofenilfenol ujedno najčešće korišteni fungicidi na mandarinama?
"Obje aktivne tvari mogu biti različito zastupljene u raznim komercijalnim formulacijama koje se legalno kupuju u biljnim ljekarnama. Stoga možemo reći kako su oba pesticida dozvoljena u uporabi, ali samo se do sada imazalil redovito nalazio na deklaracijama citrusa, koje upozoravaju da kora nije za konzumaciju.
Ortofenilfenol je zabranom nekih sredstava, koji su se pokazali u praksi s većim rizikom za zdravlje, postao 'popularan' i učinkovit za primjenu u formulacijama za zaštitu plodova u posljednje vrijeme, uz još neke dozvoljena sredstva, te je također dobio na važnosti u praktičnoj uporabi kod zaštite uroda mandarina i u RH."
Ako bi se radilo o nedozvoljenim količinama - koji su mogući učinci ovih pesticida na zdravlje, osobito kod česte konzumacije mandarina?
"Toksikološki je utvrđeno je da su oba fungicida niske toksičnosti. Imazalil je svrstan u kategoriju I, II i IV za oralnu, dermalnu i inhalacijsku toksičnost. Vrlo je nadražujući za oči (Kategorija I), ali ne nadražuje kožu (Kategorija IV), niti izaziva preosjetljivost kože.
Kronična izloženost hranom bila je ispod razine zabrinutosti EFSA-e za ove fungicide na posljednjim procjenama izloženosti različitih vrsta konzumenata i populacija te različitih kategorija voća i povrća. Kao i uvijek, najizloženiji su profesionalno izloženi korisnici, dakle poljoprivrednici koji se ne pridržavaju adekvatne zaštite prilikom primjene istih, te eventualno zaposleni u skladištima koja nisu adekvatno ventilirana.
Međutim treba naglasiti i da prijedlozi MRO-a, koje je izradila EFSA, i dalje zahtijevaju daljnje razmatranje od strane upravitelja rizika. Konkretno, u RH je nadležna Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) za procjenu rizika kada su potvrđene povišene koncentracije pesticida u hrani pa tako i mandarina, koji u praksi procjenjuju koliki je rizik od konzumacije pojedine serije hrane te ako je već konzumirana."
Koji su najsigurniji načini čišćenja voća poput mandarina za smanjenje ostataka pesticida?
"S obzirom na to da je pravilo kako se analiza mandarina (i ostalih citrusa) analizira iz cijelog ploda s korom, logika govori da će se guljenjem kore mandarina u potpunosti ukloniti ostatci fungicida iz jestivog djela voća (ili barem većina) s obzirom na to da se površinski tretiraju plodovi nakon berbe. To smo i iz znatiželje i dokazali jednom prilikom iz oguljenog dijela uzorka, koji je inicijalno imao povišene vrijednosti pesticida.
Iako postoje i neka istraživanja kako je moguće i određenim postupcima u kućanstvu značajno smanjiti njihovu količinu. S obzirom na to da postoje oprečna razmišljanja, teško je dati sigurne zaključke o tome te je sigurnije guliti voće za koje znamo ili sumnjamo da je tretirano sredstvima za zaštitu bilja."
Postoji li preporučena dnevna količina mandarina koja se smatra sigurnom za konzumaciju, s obzirom na moguće ostatke pesticida?
"Ne postoje preporučene dnevne količine za mandarine tretirane pesticidom jer ako sadrže vrijednosti unutar MRO-a, tada uz sigurnosne faktore, koji su već ukalkulirani, neće prelaziti niti kod konzumenata koji učestalo jedu taj proizvod, i tu se uvijek uključuju podaci za djecu kao najosjetljiviju populaciju.
Ovim putem pozivam sve proizvođače, ali i kupce voća i povrća, da nam se obrate s punim povjerenjem ako imaju određene dvojbe oko primjene određenih sredstava, a s obzirom na to da je u bliskoj prošlosti bilo na crnom tržištu i dosta jeftinih sredstava upitnog sadržaja, koja su sadržavala i zabranjene aktivne tvari.
U našem referentnom laboratoriju za ostatke pesticida za RH možemo istražiti prema etiketi ili specifikaciji proizvoda sadrži li zabranjene komponente. U protivnom, jedino analizom spornog voća/povrća sofisticiranim, suvremenim i vrlo osjetljivim analitičkim tehnikama možemo dokazati sadrži li proizvod ostatke sredstava za zaštitu bilja iznad dozvoljenih granica."