Čudesni Francuz srušio Phelpsov rekord i osvojio zlato

FRANCUSKA plivačka superzvijezda, 22-godišnji Leon Marchand opravdao je ulogu apsolutnog favorita te osvojio naslov olimpijskog pobjednika na 400 metara mješovito na OI-ju u Parizu, a pritom je postavio i novi olimpijski rekord u toj disciplini.

Marchand srušio Phelpsov rekord

Sjajni Marchand, koji je lani srušio i dugogodišnji svjetski rekord Michaela Phelpsa u ovoj disciplini, dominirao je utrkom i vrlo brzo se odvojio na čelu te je u posljednjoj dionici slobodnim stilom imao i više od 10 metara prednosti u odnosu na konkurenciju. Na kraju je rub bazena dotaknuo u vremenu 4:02.95 minuta, što je za 45 stotinki slabije od njegova svjetskog rekorda postavljenog lani u Fukuoki, ali je 89 stotinki brže od 16 godina starog Phelpsovog olimpijskog rekorda.

Srebro je s 4:08.62 osvojio mladi 18-godišnji Japanac Tomoyuki Matsushita, dok je do bronce stigao 22-godišnji Amerikanac Carson Foster s 4:08.66. Fosteru je tako za četiri stotinke pobjeglo još jedno srebro, ima četiri odličja te boje sa svjetskih prvenstava, po dva s 400 m i 200 m mješovito.

Dominacija Amerikanki

Utrkom plivačica na 100 metara leptir dominirale su 21-godišnje Amerikanke, a u samoj završnici je Torri Huske za četiri stotinke nadmašila svjetsku rekorderku Gretchen Walsh. Huske je do zlata stigla s vremenom 55.59, dok je Walsh plivala 55.63. Inače, Walsh je u subotnjem polufinalu plivala 55.38 i tako postavila novi olimpijski rekord, a s tim bi vremenom u nedjelju komotno osvojila zlato, dok je svjetski rekord od 55.18 postavila prije mjesec i pol dana na američkom prvenstvu.

Broncu je osvojila Kineskinja Yufei Zhang (26), srebrna u ovoj disciplini u Tokiju prije tri godine, koja u svojoj kolekciji ima i olimpijsko zlato iz dvostruko duže dionice. Braniteljica naslova, Kanađanka Margaret MacNeil završila je peta s 56.44.

Talijanu zlato

U posljednjem finalu, utrci plivača na 100 metara prsno, razlika između zlatne i drvene medalje iznosila je samo osam stotinki. Najbolji ulazak u cilj imao je Talijan Nicolo Martinenghi, koji si je tako na najbolji način unaprijed čestitao 25. rođendan koji će proslaviti za četiri dana.

Martinenghi je do naslova olimpijskog pobjednika stigao s vremenom 59.03 sekunde, odnosno s dvije stotinke prednosti u odnosu na branitelja naslova, Britanca Adama Peatyja (29) te svjetskog prvaka, Amerikanca Nica Finka (31). Nijemac Melvin Impudu je s 59.11, pak, ostao bez medalje.

Martinenghi je ovom pobjedom izborio skok za dvije stube na pobjedničkom postolju u odnosu na Tokio prije tri godine, kada je bio brončani, dok Peaty nije uspio osvojiti treće uzastopno zlato u istoj disciplini, osim u Tokiju najbolji na 100 m prsno bio je i u Rio de Janeiru 2016.