OLIMPIJSKE igre u Parizu prve su u povijesti na kojima sudjeluje identičan broj sportašica i sportaša. Među 10.500 sudionika je 5250 žena i 5250 muškaraca, pravilno raspodijeljenih tako da svaka disciplina svakog sporta ima jednak broj predstavnika i predstavnica.
Promociju jednakosti među spolovima vidjeli smo i na ceremoniji otvorenja, na kojoj su prvi put zastave zajedno držali muškarac i žena te su olimpijski plamen udruženim snagama zapalili judaš Teddy Riner i bivša atletičarka Marie-Jose Perec.
No u hrvatskoj delegaciji u Parizu situacija je drastično drukčija. Od 73 sportaša koja su nas predstavljala čak je 58 muškaraca, a samo 15 žena. Čak i kad bi se muške reprezentacije u vaterpolu i rukometu računale kao po jedno tijelo, a ne ukupno 27, omjer bi i dalje bio veći od dva naprama jedan u korist sportaša.
Ali, kad se pogledaju hrvatski osvajači medalja u Parizu, omjer je obrnuto proporcionalan. Od šest dosad osvojenih medalja za četiri su zaslužne žene - zlatna judašica Barbara Matić, srebrna tenisačica Donna Vekić te Sandra Elkasević i Lena Stojković, koje su se okitile broncom u bacanju diska odnosno taekwondou.
Do sada je nastupe završilo 11 hrvatskih sportašica, a četiri su osvojile medalju, odnosno njih 36%. Judašica Katarina Krišto bila je bolno blizu da im se pridruži jer je već proslavila broncu prije nego što su joj suci oduzeli pobjedu. Odličan dojam ostavila je i jedriličarka Elena Vorobjeva, koja je do zadnjeg dana natjecanja u klasi ILCA7 bila u borbi za broncu, da bi ipak završila šesta.
Neuništiva braća Sinković u suludom su finišu doveslala do novog zlata, strijelac Miran Maričić oduševio je broncom, a vaterpoliste još jedna pobjeda dijeli od nove medalje za Hrvatsku. Osim njih najbliže postolju i ostvarivanju sportske besmrtnosti bio je gimnastičar Aurel Benović, koji je u preskoku završio peti.
Do kraja pariških Igara nastupi očekuju još četiri hrvatske sportašice. Kajakašica Anamaria Govorčinović kroz repasaž se plasirala u polufinale, koje je na rasporedu u subotu, a posljednjeg dana natjecanja nastupit će i maratonke Bojana Bjeljac i Matea Parlov Koštro.
Ostao nam je i još jedan jak adut. Atletičarka Sara Kolak, senzacionalna olimpijska prvakinja iz Rija, drugim najboljih hicem kvalifikacija izborila je subotnje finale u bacanju koplja, čime je pokazala da je spremna za još jedan pothvat i svoju drugu medalju.
Kad bi uspjela, to bi značilo da se svaka treća Hrvatica koja je otputovala u Pariz vraća s olimpijskom medaljom, što bi bio nezapamćen uspjeh za hrvatski ženski sport, pogotovo ako se zna da na prvim četirima Igrama od samostalnosti djevojke nisu uzele nijednu medalju.
Sve se promijenilo 2008. u Pekingu, kada su za četiri od pet hrvatskih odličja bile zaslužne Hrvatice - srebrna Blanka Vlašić te brončane Snježana Pejčić, Martina Zubčić i Sandra Šarić - ali pariške su Igre uspješnije jer je od četiri dosad osvojene medalje jedna zlatna.
U Londonu 2012. okitile su se Sandra Perković zlatom i Lucija Zaninović broncom. U Riju je Perković obranila zlato, pridružila joj se i Kolak, dok je Blanka Vlašić osvojila broncu. U Tokiju je Matea Jelić uzela zlato u taekwondou, ali to je bilo jedino hrvatsko žensko odličje.
U Parizu su se djevojke vratile u velikom stilu i već sada odradile najbolji posao u povijesti. A još nije gotovo.