Foto: Vlada.hr
VEĆINA u saborskom Odboru za financije podržala je danas konačni prijedlog zakona o potrošačkom kreditiranju, koji bi trebao smanjiti rate kredita u švicarskim francima.
"Ni jedan ne popušta, a ja se bojim da će se brvno na kraju slomiti, oba jarca pasti u provaliju, a ceh će platiti građani"
Protiv konačnog prijedloga zakona su HDZ-ovi zastupnici, koji tvrde da je srž problema u visokoj cijeni zaduživanja države, koja je jedan od parametara pri utvrđivanju kamate na potrošačke i stambene kredite, a uvjereni su da se položaj dužnika ne može poboljšati dok se ne preokrenu loši ekonomski trendovi.
Martina Dalić (HDZ) upozorila je i da predloženi zakon štiti dužnike u švicarskim francima, ali ne i one koji su se zadužili u eurima ili kunama.
Ministarstvu financija daje se ovlast da propisuje koje su naknade dozvoljene za stambene kredite
Konačnim prijedlogom zakona o potrošačkom kreditiranju Vlada predlaže da naknade vezane uz odobrene kredite moraju biti vezane uz stvarni trošak odobravanja, te se zabranjuje se uvođenje novih naknada nakon sklapanja ugovora o kreditu.
Pored toga, Ministarstvu financija daje se ovlast da propisuje koje su naknade dozvoljene za stambene kredite. Uvodi se i obveza vjerovnika da pisanim putem potrošača upozori na rizike povezane s promjenom tečaja, promjenom kamatne stope te gubitkom prihoda samog potrošača.
Kod ugovaranja promjenjive kamatne stope, Vlada predlaže egzaktno definiranje parametara koji se mogu koristiti kao osnova za promjenu ugovorene promjenjive kamatne stope (EURIBOR, LIBOR, NRS ili prosječna kamatna stopa na depozite građana u odnosnoj valuti).
S ciljem izbjegavanja diskriminacije potrošača koji su sklopili ugovor prije stupanja na snagu izmjena zakona i kod kojih nisu bili definirani parametri na temelju čije će se promjene mijenjati ugovorena promjenjiva kamatna stopa, Vlada je predložila da i u takvim ugovornim odnosima vjerovnik mora kao podlogu za sve buduće promjene kamatne stope ugovoriti promjenjive parametre (EURIBOR, LIBOR, NRS ili prosječnu kamatnu stop na depozite građana u odnosnoj valuti), fiksnu maržu i razdoblja promjena kamata.
Reakcija Udruge Franak na pismo Europske bankarske federacija (EBF) Vladi RH: Zaključujemo da je pismo EBF-a najobičnija interesna lobistička potpora svojoj novoj članici, Hrvatskoj udruzi banaka
Europska bankarska federacija (EBF) uputila je Vladi RH zahtjev da se predstojeće izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju ne donose. Na tu iznenadnu reakciju EBF-a, Udruga Franak odgovorila je priopćenjem kojeg prenosimo u cijelosti:
"Udruga Franak priopćava sljedeće:
Zaključujemo da je pismo EBF-a najobičnija interesna lobistička potpora svojoj novoj članici, Hrvatskoj udruzi banaka, u nastojanju HUB-a da svoje nezakonito ponašanje prikrije i da spriječi donošenje zakona kojim se evidentne nezakonitosti u radu sprječavaju u budućnosti.
Izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju neće dovesti do smanjenja stranih ulaganja u Republici Hrvatskoj, jer te izmjene nemaju apsolutno nikakve veze sa stranim ulaganjima, nego imaju veze sa sprječavanjem nezakonite bankarske prakse u Republici Hrvatskoj", stoji u priopćenju.