Foto: FAH
NAKON sedam godina potpunog beznađa Bosni i Hercegovini otvorena je nova perspektiva aktiviranjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), potpisanog s Europskom unijom, i sada je najvažnije što prije izraditi plan konkretnih reformi koje valja provesti, ocijenio je u utorak predsjedatelj Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.
Uoči sjednice Vijeća za opće poslove EU (GAC) i donošenja formalne odluke o aktiviranju SSP s BiH od 1. lipnja, Ivanić je u intervjuu za sarajevski "Dnevni avaz" kazao kako njegova zemlja mora iskoristiti očevidno veliko zanimanje unutar Unije da joj se pomogne.
Ivanić: Priliku treba maksimalno iskoristiti
"Tako velik interes odavno nije zabilježen i mislim da je to prilika koju ovoga puta treba maksimalno iskoristiti", kazao je Ivanić.
Definiranje programa gospodarskih reformi zadaća je koja je sada pred tijelima vlasti u BiH, a Ivanić drži kako se taj posao mora završiti do ljeta te da je odgovornost za to na predsjedatelju Vijeća ministara BiH Denisu Zvizdiću i na vladama dva entiteta. Upozorio je kako će inozemna financijska potpora biti nužna entitetima, jer su njihovi proračuni u ozbiljnim poteškoćama.
Odmah nakon toga slijedio bi dogovor o uspostavi mehanizma koordinacije odnosa s EU. Pritom bi, smatra Ivanić, država, entiteti i županije unutar Federacije BiH zadržali svoje ovlasti, a uspostavio bi se mehanizam kojim bi se deblokiralo donošenje odluka u spornim situacijama.
Unija neće sankcionirati BiH
Ivanić je uvjeren da EU neće posezati za sankcioniranjem BiH u slučaju neprovođenja preuzetih obveza, no upozorava kako bi u tom slučaju patila upravo BiH.
"To bi značilo nastavak agonije u kojoj smo bili posljednjih sedam-osam godina, a mislim da to nikome nije u interesu", kazao je Ivanić.
Pozvao je sve u BiH da se suzdrže od postupaka kojima mogu provocirati drugu stranu.
Rat je završen
"Dok se ne shvati da je rat završen i da niti jedna strana ne treba izazivati, nećemo imati normalne prilike", kazao je Ivanić dodajući kako se to odnosi i na prijepore oko očekivane odluke Ustavnog suda BiH o ustavnosti i zakonitosti obilježavanja 9. siječnja kao "dana Republike Srpske".
Parlament tog entiteta prošlog je tjedna donio deklaraciju kojom je najavio kako neće poštovati eventualnu odluku Ustavog suda o ukidanju tog blagdana, a Ivanić drži kako se u svemu vodilo previše računa o uskim političkim interesima.
Kompromisna rješenja su pravi put
"Nadam se da će svima pamet doći u glavu i da će se nastojati naći kompromisna rješenja", kazao je Ivanić. Njegovo je stajalište da član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović od Ustavnoga suda BiH nije trebao tražiti preispitivanje zakonitosti obilježavanja 9. siječnja kao "dana RS-a" jer je bilo jasno da će u RS-u na to burno reagirati pa će sve dobiti elemente otvorenog političkog sukoba.
Ivanić je potvrdio kako ostaje na stajalištu da BiH ne bi trebala postati članicom NATO-a sve dok je Srbija izvan tog saveza.
"Očekivati od mene da ja budem onaj koji će dijeliti srpski narod nije realno", zaključio je Ivanić.