Screenshot: YouTube
DESETLJEĆIMA je Jaser Arafat Palestincima predstavljao simbol borbe za neovisnost, a deset godina nakon njegove smrti i dalje je nacionalni heroj za palestinski narod koji još uvijek očekuje svoju državu, piše France presse.
Kada je umro 11. studenoga 2004. godine, bio je predsjednik Palestinske samouprave s vrlo nejasnim statusom.
Afarat nacionalni simbol
Arafat je "nacionalni simbol jer nikad nije abdicirao i posvetio je život" borbi za neovisnu državu, ocjenjuje Nathan Brown iz centra Carnegie.
Do posljednjih dana, u svom opkoljenom glavnom stožeru u Ramali, gdje su mu izraelski buldožeri bili pod prozorima, on je prkosio. Zbog toga se palestinska stvar identificira upravo s Jaserom Arafatom, kaže Karim Bitar s Instituta za međunarodne i strateške odnose.
"Njegova pobjeda je u tome što je uspio Palestinu od humanitarnog pitanja pretvoriti u nacionalno", kaže Xavier Abou Eid, glasnogovornik PLO-a, pokreta koji je Arafat utemeljio i vodio sve do svoje smrti.
Maslinova grančica i jurišna puška
Iako je PLO vodio oružanu borbu, Arafat se 1974. godine prvi put dramatično pojavio u Ujedinjenim narodima, nudeći mirno rješenje, te je rekao: "Danas sam došao s maslinovom grančicom i s puškom borca za slobodu. Ne dopustite da mi maslinova grančica padne iz ruke". Govor je bio prekretnica u naporima Palestinaca da se izbore za međunarodno priznanje svojih težnji.
Dobitnik Nobelove nagrade za mir
Povijesnim stiskom ruke s izraelskim premijerom Yitzhakom Rabinom na potpisivanju sporazuma u Washingtonu stavio je točku na 27 godina egzila i stao na čelo Palestinske samouprave. Zajedno s Rabinom, ubijenim 1995., i Shimonom Perezom 1994. dobiva Nobelovu nagradu za mir.
Ali, ocjenjuje Bitar, da bi kročio nogom na palestinsko tlo morao je učiniti brojne ustupke, bez ikakvih jamstava.
Unatoč neuspjehu sporazuma iz Osla, nastavku okupacije i kolonizacije, ono po čemu Palestinci pamte Arafata je, kaže Eid, da je "unatoč svim greškama bio pronositelj poruke koja se čula od izbjegličkih logora u Libanonu do Palestinaca u Čileu, preko Gaze i Zapadne obale". Znao je mobilizirati mase, a 2004. nakon smrti proglašen je mučenikom.
Arafatova smrt i dalje uzrokuje polemike
Krajem 2012. otvara se na nekoliko sati Arafatova grobnica te stručnjaci iz Švicarske, Francuske i Rusije uzimaju uzorke kako bi napravili tri neovisna testiranja.
Znanstvenici iz Lausanne u izvješću predanom Suhi Arafat i Palestinskoj samoupravi kažu da su izmjerili doze polonija do 20 puta više od uobičajenih, dok francuski i ruski stručnjaci odbacuju tezu o trovanju.
Za Švicarce to je "politička izjava", Suha Arafat zgrožena je neslaganjem stručnjaka, a Izrael na izjave Francuza i Rusa kaže da "nije iznenađen" jer je uvijek odbijao umiješanost u Arafatovu smrt.