Foto: Hina
IZ REGIONALNE organizacije za zaštitu potrošača (ROZP), nakon jučerašnjeg upozorenja da se na tržištu prodaje limun iz Turske, tretiran opasnim fungicidom bez istaknute deklaracije, danas su pojasnili kako je problem zdravstvene ispravnosti hrane u nadležnosti institucija javnog zdravstva i Ministarstva poljoprivrede, no da je traženje informacije o zdravstvenoj ispravnosti hrane i savjetovanje potrošača, po Zakonu o zaštiti potrošača - obveza udruga.
Već dvije kore tretiranog limuna dnevno predstavljaju opasnost
"Mi imamo informacije, također od stručnjaka, da pojedena jedna tako tretirana limunska kora dnevno, po propisima, ne predstavlja trovanje, jer je u granicama normale, ali već dvije su prekogranična kontaminacija tj. trovanje", naglasio je Tomašić, a argumentaciju ostavio institucijama nadležnima za to.
"Podaci na etiketama moraju se čitati povećalom"
"Unatoč tome u prodavaonicama se limun, kao i ostalo voće, prodaje u rinfuzi, a da pored njega na privjesnici ili naljepnici nema nikakvih podataka o proizvodu", dodaje.
Također upozorava da su na proizvodima koji se prodaju zapakirani, informacije prisutne, ali se moraju čitati povećalom, a to je, kaže, "nepoštena poslovna praksa jer je informacija važna za odluku o kupnji".
I domaće mandarine tretirane imazalilom
Imazalilom su tretirane i domaće mandarine. Čitatelj nam je poslao fotografiju deklaracije mandarina kupljenih u Konzumu na kojoj se jasno vidi porijeklo ali i upozorenje da kora nije za jelo.
Foto: Čitatelj
Na imazalil se upozoravalo i ranije
"Pročitajte deklaracije na proizvodima, nije uvijek povoljnije ono što je jeftinije, a ako nema deklaracije na proizvodu, tražite od trgovca da je postavi i da vam je predoči", savjet je ROZP-a u povodu nestašice limuna na svjetskom tržištu i s tim povezanog rasta cijena, ali i prodaje limuna tretiranih fungicidima.
Ovo nije prvi puta da se upozorava na koru limuna. Prije nekoliko godina upozoravalo se na proizvode tretirane imazalilom. Radilo se o mandarinama, limunu i narančama. Po forumima i društvenim mrežama počeli su se javljati zabrinuti građani koji su provjerili deklaracije na proizvodima koje su kupili i konzumirali. Mnogi su koricu limuna ili naranče koristili za kolače neznajući da nije preporučeno njeno konzumiranje.
Limun tretiran opasnim fungicidom prodaje se u većini trgovačkih centara u Hrvatskoj.
ROZP tvrdi da imazalil kod dojenčadi i male djece izaziva probleme u središnjem živčanom sustavu, da je kancerogen te da kod odraslih djeluje loše na reproduktivne organe.
"To je fungicid koji prodire kroz koru na cijeli plod limuna, vrlo je stabilan, čak i na višim temperaturama. Zato savjetujemo potrošačima da kao korektivni faktor tržišta imaju pravo na informiran izbor roba koje će kupovati. Potrošači imaju pravo odlučivati kako, na što i gdje će trošiti svoj novac", kaže se u priopćenju naslova "Isplati li se kupovati jeftinije?".