Foto: Hina
TISUĆE prosvjednika, od kojih su neki bili zamaskirani, mirno su prosvjedovali u petak u Acapulcu, glavnom gradu meksičke države Guerrero na jugu zemlje tražeći od vlasti da pronađu 43 studenta koji su nestali prije tri tjedna.
Vlasti strahuju da su studente masakrirali policajci povezani za narkokartelima.
Zbog ovog slučaja, koji je naišao na osudu diljem Meksika kao i u međunarodnoj zajednici, uhićeno je više desetaka policajaca.
Više od tisuću policajaca nastavlja potragu za nestalim studentima, dok stručnjaci za sada nisu među posmrtnim ostacima nađenim u masovnim grobnicama blizu mjesta nestanka studenata identificirali niti jednog od nestalih.
Uhićen šef narkokartela osumnjičen za nestanak studenata
Meksičke pravosudne vlasti u petak su izvijestile o uhićenju šefa narkokartela osumnjičenog za nestanak, prije tri tjedna u južnome gradu Iguali 43. studenata nakon pucnjave koju je počela policija.
Sidronio Casarrubias Salgado, šef narko-grupe Guerreros Unidos uhićen je zajedno s jednim od najbližih suradnika, izvijestio je na konferenciji za novinare voditelj kriminalističke istrage pri ministarstvu pravosuđa Tomas Zeron.
Casarrubias Salgado uhićen je s falsificiranim dokumentima. Brat je Marija Casarrubiasa, osnivača i prethodnog šefa grupe Guerreros Unidos uhićenog u svibnju.
Od prije tri tjedna na meksičke vlasti domaća javnost, ali i međunarodna zajednica vrši snažan pritisak da se dozna sudbina nestalih studenata. U petak je u znak prosvjeda zbog nestanka studenata na ulice Acapulca, glavnoga grada južne države Guerrero izašlo nekoliko tisuća prosvjednika tražeći rješenje ovog problema i ostavku guvernera države Angela Aguirrea.
I Ujedinjeni narodi zatražili su od meksičke vlade da intenzivira potragu za 43. studenata koji su nestali prošlog tjedna kada je grupa policajaca i nepoznatih napadača otvorila vatru na autobus koji ih je prevozio na polaganje ispita. U napadu je poginulo najmanje šest osoba, a 25 ih je ranjeno. Od tada je privedeno 50 osoba, među kojima 40 policajaca. Javnost i roditelji nestalih mladih ljudi strahuju da vlasti i mediji skrivaju što se uistinu dogodilo sa studentima.