Kineski premijer u Dubrovnik sletio ogromnim avionom, najvećim u povijesti luke

Foto: Patrik Macek,Luka Stanzl,Sanjin Strukic,Grgo Jelavic/PIXSELL

KINESKI premijer Li Keqiang stigao je jutros na Markov trg, gdje ga je dočekao hrvatski premijer Andrej Plenković. Postavljen je crveni tepih, a prije nego što je kineski premijer ušao u vladu, izvedene su himne.

Predsjednik Narodnog vijeća Kine Li Keqiang u službenom je posjetu Hrvatskoj od 9. do 12. travnja, pri čemu je u Zagrebu 9. i 10. travnja, dok će 11. i 12. travnja u Dubrovniku sudjelovati na sastanku 16+1 na kojem će biti šefovi država istočne i srednje Europe. U Hrvatsku je stigao jučer nešto prije 20 sati.

Li Keqiang je u popodnevnim satima Boeingom otputovao u Dubrovnik gdje nastavlja svoj posjet.

Riječ je o prvom posjetu kineskog premijera Hrvatskoj, a predsjednici vlada Plenković i Li Keqiang u protekle su se dvije godine susreli pet puta, između ostalog i tijekom posjeta premijera Plenkovića Kini u studenome prošle godine u Pekingu.

Tijek posjeta:

18:40 Kineski premijer u Dubrovnik je doletio velikim avionom. Kineske dužnosnike dočekali su dubrovački gradonačelnik Mato Franković i župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić.

Međutim, ono što je također zanimljivo jest činjenica kako su dužnosnici stigli kineskim predsjedničkim zrakoplovom Boeing 747-800 što je ujedno i najveći zrakoplov koji je sletio u Čilipe, piše Dubrovački Dnevnik.

18:19 Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović primila je u srijedu kinesko izaslanstva na čelu s Li Keqiangom, predsjednikom Državnog vijeća Narodne Republike Kine, te je istaknula da je kineska inicijativa "Jedan pojas, jedan put" komplementarna s Inicijativom triju mora, dok je kineski premijer poručio da je proširenje gospodarske suradnje Kine i Hrvatske od vitalnog značaja za Kinu.

Grabar-Kitarović je na sastanku rekla da inicijativa "Jedan pojas, jedan put" jačanjem infrastrukturnih i gospodarskih odnosa Kine i ostalih država potiče svjetski gospodarski razvoj te promiče mir, sigurnost i prijateljstvo među državama, navodi se u priopćenju ureda predsjednice.

Predsjednica je istaknula da je Inicijativa triju mora nadopunjuje kinesku inicijativu "Jedan pojas, jedan put", pogotovo što se tiče povezivanja Azije i Europe.

Kineska tvrtka CRBC, koja gradi Pelješki most, je prva kineska tvrtka koja nosi tako velik infrastrukturni projekt u Europskoj uniji, a projekt se sufinancira iz fondova Europske unije, istaknula je Kolinda Grabar Kitarović.

Li Keqiang, predsjednik Državnog vijeća Kine je naglasio veliki značaj tog projekta, a istaknuo je da je su nastavak i gospodarske suradnje Hrvatske i Kine, posebno povezane s infrastrukturnim projektima, od vitalne važnosti za Kinu. Kineski je premijer rekao da iznimno cijeni spremnost Hrvatske na suradnju te da hrvatsko-kineske odnose želi temeljiti na ravnopravnosti, poštovanju i međusobnom uvažavanju, stoji u priopćenju Ureda Predsjednice.

Predsjednica je naglasila značaj luke Rijeka i željezničke pruge Rijeka-Zagreb koja je, s krakovima, najpogodniji pravac za robnu razmjenu između Kine te srednje i istočne Europe, odnosno Europske unije.

Grabar-Kitarović je ocijenila kako je posjet iskorak u odnosima Hrvatske i Kine te je istaknula da je za Hrvatsku važna suradnja unutar formata Kina + 16, za koji predsjednica vjeruje da može poslužiti jačanju gospodarske suradnje.

Hrvatska je ove godine domaćin osmog sastanka šefova vlada Kine i 16 zemalja srednje i istočne Europe (CEEC) – Kina+16, u sklopu kojega će se održati poslovni forum, a koji će trajati od 10. do 12. travnja.

Format Kina+16 je potpuno transparentan te komplementaran dio EU-kineskog strateškog partnerstva, a uvelike je pridonio jačanju suradnje i političkog dijaloga s Kinom, ustvrdila je hrvatska predsjednica.

Sugovornici se slažu da postoji potreba za jačanjem suradnje u području turizma te za uspostavom izravnih letova između dviju zemalja.

Grabar-Kitarović je pozvala u uzvratni posjet Hrvatskoj kineskog predsjednika Xi Jinpinga.

17:10 Iz vlade su objavili zajedničku izjavu s kineskom vladom:

"Na poziv g. Andreja Plenkovića, predsjednika Vlade Republike Hrvatske, predsjednik Državnoga vijeća Narodne Republike Kine, g. Li Keqiang, službeno je posjetio Republiku Hrvatsku od 9. do 12. travnja 2019. godine.

Tijekom tog posjeta, predsjednik Državnoga vijeća, g. Li Keqiang, održao je bilateralni sastanak s predsjednikom Vlade, g. Andrejom Plenkovićem, te se službeno susreo s predsjednikom Hrvatskog sabora, g. Gordanom Jandrokovićem, i predsjednicom Republike, gđom Kolindom Grabar-Kitarović. Lideri obiju država razmijenili su mišljenja o bilateralnim odnosima kao i o međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa i o njima postigli široku suglasnost. Susret je bio uspješan i dao snažan poticaj daljnjem razvitku odnosa između Hrvatske i Kine.

Obje strane sa zadovoljstvom utvrđuju da su od potpisivanja Zajedničke izjave o uspostavi partnerstva u općoj suradnji od 26. svibnja 2005., u proteklih nekoliko godina uspješno osnažile svoje odnose, podigle ovo partnerstvo na višu razinu i postigle veliki napredak, da su bilateralni susreti na visokoj razini intenzivirani, da je međusobno političko povjerenje učvršćeno, da je bilateralna suradnja na svim područjima uzajamno korisna i plodonosna, da obje strane u međunarodnim i regionalnim poslovima održavaju blisku komunikaciju i koordinaciju, te da sve to pridonosi prosperitetu obiju država, kao i očuvanju svjetskog mira i stabilnosti.

Produbiti odnose

Obje strane smatraju da daljnje produbljivanje hrvatsko-kineskih odnosa i suradnje odgovara zajedničkoj želji i temeljnim interesima naroda obiju država, te će stoga i dalje zajedno nastojati učvršćivati tradicionalno prijateljstvo te podupirati suradnju na području gospodarstva, trgovine, ulaganja, poljoprivrede, prometa i logistike, razvojne strategije, znanosti, tehnologije i inovacija, kulture, obrazovanja, športa, turizma i na drugim područjima, a sve na što veću dobrobit naroda obiju zemalja.

Obje strane smatraju da susreti na visokoj razini imaju vodeću ulogu u poticanju razvoja bilateralnih odnosa te će i dalje podržavati suradnju i uzajamne posjete čelnika obiju država. Obje strane izražavaju svoju spremnost za daljnje intenziviranje bilateralnih kontakata i produbljivanje suradnje između Vlada obiju zemalja na državnoj razini, vlasti na područnoj i lokalnoj razini, između zakonodavnih institucija, kao i između stranaka obiju zemalja, čime žele dati novi zamah razvitku bilateralnih odnosa.

Obje strane izražavaju međusobno razumijevanje i poštovanje razvojnih putova koje su obje zemlje izabrale. Republika Hrvatska, djelujući pritom u okvirima određenim članstvom u Europskoj uniji, ostaje predana razvoju suradnje s Kinom. Hrvatska strana potvrđuje da će nastaviti biti čvrsto privržena načelu Jedne Kine, te da će obje strane podupirati i imati razumijevanja za međusobna stajališta u pitanjima od vitalnog interesa i nacionalnog značaja za obje zemlje. Obje strane će i dalje nastojati zajedno pridonositi očuvanju međunarodnog sustava temeljenog na multilateralizmu i međunarodnom pravu, s UN-om u njegovom središtu. Obje se strane zalažu za poštovanje ciljeva i načela Povelje UN-a, kao i temeljnih načela međunarodnih odnosa i međunarodnog prava, te su spremne jačati koordinaciju i suradnju u UN-u i drugim međunarodnim organizacijama. Obje strane će i dalje zajedno poticati očuvanje mira i razvitak svijeta, svestrano pridonositi ostvarivanju Programa Ujedinjenih naroda za održiv razvoj 2030., poticati izgradnju međunarodnih odnosa novog tipa koje karakteriziraju međusobno poštovanje, ravnopravnost i pravičnost, suradnja i zajednički napredak.

Otvorena trgovina

Obje se strane zalažu za slobodnu i otvorenu trgovinu, očuvanje i jačanje multilateralnog trgovinskog sustava, liberalizaciju i olakšavanje trgovine i ulaganja te se protive svim oblicima protekcionizma i jednostranim mjerama.

Obje strane smatraju da je suradnja Kine i zemalja srednje i istočne Europe uspješan primjer i dokaz zajedničkog očuvanja multilateralizma i zajedničke težnje za razvitkom, te da pridonosi podizanju razine hrvatsko-kineskih odnosa, kao i odnosa Europe i Kine. Obje strane spremne su održavanjem osmog sastanka na vrhu predsjednika vlada Kine i zemalja srednje i istočne Europe u Hrvatskoj dalje jačati suradnju na svim područjima u okviru Suradnje 16+1.

Obje strane izražavaju spremnost za jačanje uzajamne suradnje u okviru Azijsko-europskog sastanka (ASEM), posebice u okviru jačanja i međusobnoga povezivanja i pri suočavanju s globalnim izazovima.

Obje će strane svestrano ostvarivati Sveobuhvatno strateško partnerstvo EU-Kina i Strateški plan za suradnju EU-Kina 2020., polazeći od načela uzajamnog poštovanja, ravnopravnosti, međusobnog povjerenja, jednakosti i obostrane koristi, produbljujući partnerstvo za mir, rast, reforme i civilizaciju.

Obje će strane uložiti zajedničke napore u nastojanju da se postigne obostrano korisni Sporazum o ulaganjima između Europske unije i Kine. Obje strane nastavljaju rad na unaprjeđenju daljnje sinkronizacije inicijative „Jedan pojas, jedan put“ s razvojnim strategijama Europske unije, kao što su Strategija za povezivanje Europe i Azije, Investicijski plan za Europu i smjernice Europske unije za razvoj Transeuropske prometne mreže, a sve radi daljnjeg unaprjeđenja međusobnog prometnog povezivanja Europske unije i Kine. Obje strane pozdravljaju napredak postignut u izgradnji platforme za međusobno povezivanje Europske unije i Kine te će dalje unaprijediti međusobno prometno povezivanje Europske unije i Kine.

Hrvatska strana podržava inicijativu „Jedan pojas, jedan put“ i pozdravlja to što će Kina biti domaćin drugog Foruma Pojasa i puta za međunarodnu suradnju, na kojem će Republika Hrvatska sudjelovati na visokoj razini. Pridržavajući se načela dogovaranja i suradnje radi zajedničke dobrobiti, na temelju potpisanog Memoranduma o zajedničkoj izgradnji Jednog pojasa i jednog puta između Vlada obiju država, jačati suradnju u prometu i logistici, kao i na drugim područjima u okviru inicijative. Kineska strana pozdravlja sudjelovanje hrvatske strane u odobravanju Načela za financiranje u okviru Pojasa i puta te podupire zajedničke razgovore o konkretnim oblicima suradnje koji će produbiti suradnju u vezi s financiranjem pojedinih inicijativa u okviru Pojasa i puta.

Obje strane visoko cijene važnu ulogu Hrvatsko-kineskog Međuvladinog gospodarskog mješovitog odbora u poticanju razvoja bilateralnih gospodarsko-trgovinskih odnosa, izražavaju spremnost za daljnje poticanje međusobne trgovine i ulaganja, jačanje suradnje na području malih i srednjih poduzeća te e-trgovine. Obje strane naglašavaju da će osigurati otvoreno i transparentno okruženje za ulaganja i poslovanje poduzećima obiju strana, kao i bolja jamstva legitimnih interesa poduzeća obje zemlje. Obje strane će dalje poticati i podržavati suradnju poduzeća obiju strana u konkretnim projektima u okviru zajedničke izgradnje Jednog pojasa i jednog puta i suradnje zemalja srednje i istočne Europe i Kine, kao i Inicijative triju mora, te razgovarati o trilateralnoj suradnji. Kineska strana iskazuje dobrodošlicu hrvatskoj strani za sudjelovanje na drugom Kineskom međunarodnom sajmu Import Expo, koji će se u studenom godine 2019. održati u Šangaju.

Poticanje tehnologije

Kineska strana poziva relevantne institucije hrvatske strane na lansiranje Panda-obveznica u Kini, u skladu s uvjetima njihova izdavanja. Kineska strana također poziva hrvatske banke i poduzeća da u trgovini i ulaganju koriste renminbi (RMB), poziva također na uvođenje renminbija u devizne rezerve Hrvatske narodne banke, te poziva hrvatske financijske institucije da ulažu na kinesko financijsko tržište preko Qualified Foreign Institutional Investor Scheme (QFII) i RMB Qualified Foreign Institutional Investor Scheme (RQFII). Kineska je strana spremna zajedno s hrvatskom stranom jačati suradnju u poslovanju s platnim karticama i u revizijama i nadziranju pri izdavanju obveznica.

Obje će strane ohrabrivati visokoškolske i istraživačke institucije, tehnološka poduzeća i druge organizacije obiju zemalja da surađuju u zajedničkom istraživanju i razvoju u znanstvenim prioritetnim područjima, kao što su očuvanje okoliša, informacijske i komunikacijske tehnologije, biomedicina, znanost o moru i u drugim znanstvenim područjima, te će zajedno poticati komercijalizaciju i industrijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja.

Obje će strane nastojati i dalje intenzivirati razmjenu na području poljoprivrede, podizati razinu suradnje u poljoprivrednim znanostima i zdravlju životinja i biljaka, unaprjeđivati e-trgovinu poljoprivrednih proizvoda, te ohrabrivati međusobna ulaganja poljoprivrednih poduzeća.

Obje strane izjavljuju da će zajedno organizirati Hrvatsko-kinesku godinu kulture i turizma 2019. i tom prigodom intenzivirati suradnju na području kulture i turizma. Obje strane podržavaju povećanje razmjene među ljudima, uključujući i u pogledu olakšanog zračnog prometa, i spremne su poduzimati učinkovite mjere u tu svrhu. Obje će strane dalje intenzivirati razmjenu na području društveno-humanističkih znanosti, produbljivati suradnju na poučavanju jezika, uspostavi sveučilišnih studija hrvatskoga i kineskoga jezika i kulture, i obostranoj razmjeni studenata te poticati sklapanje sporazuma o međusobnome priznavanju visokoškolskih diploma. Obje su strane spremne jačati suradnju na području športa, podupirati razmjenu iskustava i znanja između institucija za šport obiju Vlada, olimpijskih odbora i udruga određenih športova obiju zemalja.

Obje će strane surađivati na području filma, radija i televizije, poticat će suradnju i razmjenu iskustava vezanih za proizvodnju, emitiranje programa i obuku kadrova te daljnji razvitak industrije.

Obje su strane spremne dalje jačati suradnju na provedbi zakona, produbiti suradnju na prioritetnim područjima kao što su antiterorizam, traganje za bjeguncima u inozemstvu i povrat protuzakonito stečene imovine te suzbijanje prekograničnog kriminala. Obje su se strane složile o tome da će zadržati praksu zajedničkih policijskih ophodnja u Hrvatskoj, te nastaviti suradnju na ostalim područjima od zajedničkog interesa za obje zemlje. Obje strane potiču na što ranije potpisivanje sporazuma o uzajamnoj pomoći u kaznenim stvarima i sporazuma o izručenju, te potiču na međusobno priznavanje i razmjenu vozačkih dozvola"

16:10 Susretom hrvatske predsjednice i kineskog premijera završio je radni posjet kineske delegacije Zagrebu. Štićena kolona na putu je prema zračnoj luci. Kineski premijer putuje u Dubrovnik u kojem će se održati poslovni forum zemalja srednje i istočne Europe i Kine. Dubrovnik se stoga priprema za dolazak šefova vlada, pa su sigurnosne mjere na najvišoj razini.

15:45 Traje sastanak Kolinde i kineskog premijera na Pantovčaku.

13:30 Kineska delegacija uskoro bi trebala krenuti prema Pantovčaku gdje će kineskog premijera primiti predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović

13:25 Još uvijek traje ručak kineske delegacije u hotelu u centru Zagreba.

12:00 "Čim sam stupio na tlo Hrvatske, osjetio sam šarmantnu civilizaciju i divno gostoprimstvo", kazao je Li u Klovićevim dvorima.

"'Naša suradnja nije Game of Thrones, već istinska suradnja za boljitak", kazao je kineski premijer govoreći o odlasku na summit u Dubrovnik gdje je snimana popularna serija.

11:55 Kineski premijer i njegova velika delegacija uskoro bi trebali krenuti s Gornjeg grada prema hotelu u kojem će ručati pa se opet mogu očekivati velike gužve u gradu.

11:50 Na Gornjem gradu vlada opsadno stanje, iznimno je veliko osiguranje posjeta kineskog premijera. 

11:35 Plenković i kineski premijer u Galeriji Klovićevi dvori otvaraju izložbu "Hrvatsko-kineska godina kulture i turizma 2019.".

11.20 Kineski premijer je u saboru, sastaje se s Jandrokovićem.

10:50 Plenković i kineski premijer Li Keqiang daju izjave medijima. Brojni su kineski novinari u zgradi vlade.

10:45 U zgradi vlade potpisuju se brojni gospodarski ugovori između Kine i Hrvatske.

10:40 Plenković i kineski premijer razmijenili su poklone. Kineski premijer Plenkoviću je poklonio košarkašku loptu, a Plenković njemu nogometnu loptu s potpisima reprezentativaca koji su igrali u finalu Svjetskog prvenstva te Rimčev električni bicikl.

10:10 Oko 10:30 dvojica premijera trebali bi dati zajedničku izjavu.

10:00 Po ulasku u vladu kineski se premijer upisao u Zlatnu knjigu.

9:50 Nakon dočeka na Markovu trgu dvojica premijera ušli su u zgradu vlade.

Gužva u Zagrebu

Zbog prolaska štićene kolone, jutros su se u centru Zagreba stvarale velike gužve.

Pogledajte fotografije.

Brojni gospodarski ugovori

Hrvatska i Kina potpisat će u srijedu nekoliko gospodarskih ugovora, uključujući onaj o željezničkoj infrastrukturi i poljoprivredi.

U Zagreb je u utorak stigao kineski premijer Li Keqiang u misiju jačanja odnosa sa zemljama srednje i istočne Europe koje Kina želi snažnije uključiti u svoj megaprojekt "Jedan pojas, jedan put".

Odnosi Zagreba i Pekinga dosegnuli su višu razinu nakon što je kineska tvrtka China Road and Bridge Corporation izabrana za gradnju Pelješkog mosta. Idući veliki konkretni projekti mogli bi biti modernizacija nizinske pruge Zagreb - Rijeka i hrvatskih luka, rekao je uoči Lijeva dolaska premijer Andrej Plenković.

Dvije vlade potpisat će šest sporazuma u Zagrebu i još četiri u Dubrovniku na summitu Kine i 16 država srednje i jugoistočne Europe. Sporazumi se odnose na željeznicu, poljoprivredu, digitalnu suradnju državne uprave s Huaweijem, Hrvatsku banku za obnovu i razvoj, znanost i sport.

Godišnja trgovinska razmjena dviju zemalja iznosi oko milijardu eura u korist Kine. Prošle je godine Hrvatsku posjetilo 250.000 turista. Li je u Zagreb doputovao s izaslanstvom od 250 ljudi, nastavljajući intenzivne kontakte Pekinga i Zagreba posljednjih nekoliko godina u sklopu jačanja odnosa sa zemljama srednje i istočne Europe koje Kina želi snažnije uključiti u svoj megaprojekt "Jedan pojas, jedan put".

Sastanci s Plenkovićem, Kolindom i Jandrokovićem

Danas će se sastati s premijerom Andrejem Plenkovićem, predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović te predsjednikom sabora Gordanom Jandrokovićem. "Ovo je velika politička poruka Hrvatskoj i šansa za hrvatsko gospodarstvo", ocijenio je Plenković.

Nakon bilateralnog posjeta Li će u Dubrovniku u četvrtak i petak biti na osmom summitu 16+1, formatu u kojem će se sastati s premijerima zemalja srednje i istočne Europe. Redovni sastanci na vrhu omogućili su manjim zemljama da grade i razvijaju odnose s tom svjetskom gospodarskom silom s više od 1,3 milijarde stanovnika.

Kina je posljednjih godina počela više ulagati u srednju i jugoistočnu Europu. Inicijativu 16+1 smatra integralnim dijelom svog megaprojekta "Jedan pojas, jedan put" - suvremenog Puta svile i jednog od najambicioznijih projekata u svijetu.

Premijer Li došao je u Hrvatsku nakon summita EU-a i Kine u Bruxellesu.

Kinesko-europska gospodarska razmjena dnevno iznosi više od milijardu eura, što Europu čini najvećim trgovinskim kineskim partnerom. Kina je pak drugo najveće tržište za europska dobra i usluge, iza američkog.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.