PREDSJEDNIKU SDP-a Ivici Račanu utvrđena je konačna dijagnoza, radi se o karcinomu lijevog bubrega, a Račan će liječenje nastaviti u Hrvatskoj.
Iz SDP-a je priopćeno kako je nastavak liječenja planiran "primjenom lijeka koji inhibira tirozin-kinazu", i započinje odmah tako da Ivica Račan neće ići na kemoterapije.
Na tržištu postoji više lijekova koji "inhibiraju tirozin-kinazu", no kako doznajemo radi se o lijeku sutent, najjače američke farmaceutske kompanije Pfizer koji se otkad je registriran, u Americi ne koristi kao prva linija borbe protiv metastatskog karcinoma bubrega kako tvrde neki naši stručnjaci, već se, tvrdi američka Agencija za hranu i lijekove (FDA), daje pacijentima kojima više ionako ne može nanijeti veliku štetu.
Prema FDA nuspojave korištenja sutenta uključuju: povraćanje, čir na želucu, povišen krvni tlak, krvarenje, diskoloraciju kože i kose (koža trećine pacijenata iz testirane kontrolne grupe je požutjela), žuljeve, pucanje kože, oticanje, bol i iritaciju u ustima, proljev.
Na službenim stranicama sutenta stoji kako se lijek daje u uznapredovaloj fazi karcinoma bubrega, te da u fazi testiranja u kojoj trenutno je nije još poznato može li produljiti život pacijentu.
No, sutent, inače, preporučuju ne samo domaći stručnjaci koji ga nazivaju revolucionarnim lijekom, već i profesor Ivan Đikić koji je 2006. godine dobio nagradu Europskog udruženja za istraživanje tumora.
Profesor Ivan Đikić dobro je upoznat s lijekom budući da su ga stvorili ljudi s kojima je on ranije surađivao, te tvrdi kako opis FDA "ne bi uzeo kao zdravo za gotovo".
"Taj lijek je odobren u trećem mjesecu prošle godine. Lijek se prvo testira na pacijentima koji su u termalnoj fazi liječenja tumora bubrega, tako da nije ništa neobično da FDA sutent opisuje kao lijek koji se daje pacijentima kojima ionako više ne može nanijeti veliku štetu. Ta rečenica ne znači da se ne može davati u drugim režimima. Sutent se može davati i u puno ranijim fazama bolesti, može se dati čak i preventivno." - pojašnjava nam Đikić.
"Sutent još nije ni godinu dana na tržištu. Treba proći puno vremena kako bi se vidjelo koje su najbolje kombinacije drugih lijekova s njim. Ja takvu rečenicu FDA nikako ne bih uzeo kao glavno rješenje. Sutent se daje i u drugim fazama liječenja da se vidi kako će reagirati" - zaključio je Đikić.
Prema našim informacijama testiranje sutenta je prekinuto i u Njemačkoj, no profesor Đikić to nam nije mogao potvrditi.
Radi li se u cijeloj priči oko sutenta samo o borbi farmaceutskih kompanija za prevlast na tržištu ili stanje Ivice Račana nije toliko dobro koliko se želi prikazati, ne želimo špekulirati. Jasno je jedino da su informacije o lijeku kontradiktorne.
A.H.
Foto: AFP