Neizmjerna ljubav Vučića prema Putinu

Foto: EPA

U jednom od rijetkih televizijskih obraćanja javnosti - gospodin zazire od previše publiciteta i samoreklamerstva - predsjednik Srbije je ustvrdio, makar se ruski predsjednik zbog toga i naljutio na njega: "Putin, ako bude vidio da nema drugog izlaza, neće se dvoumiti ni trenutak. Upotrijebit će nuklearno oružje." Tvrdnju temelji na općepoznatoj činjenici - odlučujućoj kod analize ruske vanjsko-sigurnosne politike, odnosno primjene njene nuklearne doktrine - koja glasi da "malo tko poznaje predsjednika Putina" kao on. Jer, veli Vučić, "ovo što se sada dešava u ratu između Rusije i Ukrajine, vodi nas u svjetsku katastrofu, odnosno svaki sljedeći korak vodi do nuklearnog sukoba". 

Imajući u vidu da najviši dužnosnici i stručni promatrači diljem svijeta još od početka ruske agresije na Ukrajinu nikako da se dogovore oko toga blefira li Putin ili ne kada svako malo priprijeti nuklearnim balističkim projektilima, postavlja se opravdano pitanje kako je moguće da nitko do sada nije pitao za savjet Putinovog najbližeg prijatelja iz Srbije, koji je upućen u sve njegove tajne.

Povjerenje između Putina i Vučića

Prijateljstvo i povjerenje između ruskog predsjednika i Vučića građeno je još od njihovog prvog susreta kao visokih dužnosnika u listopadu 2014. godine, kada je Putin prisustvovao obilježavanju sedamdeset godina od oslobođenja Beograda u Drugom svjetskom ratu i sto godina od početka Prvog svjetskog rata. Upravo te 2014. došlo do dramatičnog pogoršanja odnosa između Rusije i Zapada. Europska unija je uvela prve sankcije Rusiji zbog aneksije Krima, a Vučić je tada obećao da im se Srbija nikada neće priključiti.

Putin je, naravno, bio više nego zadovoljan. Jer imati na svojoj strani u neizbježnom sukobu sa Zapadom balkanskog tigra, kakav je nedvojbeno po svom karakteru bio i ostao predsjednik Vučić, značilo je dobiti stratešku prednost nad Amerikancima i njihovim saveznicima u Europi. Što se tiče Vučića, kako će se kasnije pokazati, on je možda imao i neke druge kalkulacije. U svakom slučaju, tadašnja uloga intimusa ruskog predsjednika - koji bi po značaju eventualno mogao premašiti i njegovog idola, cara Petra Velikog - imponirala je Vučiću i opravdavala svaku minutu truda u učenju ruskog jezika.   

Produbljivanje povjerenja

A onda je uslijedilo očekivano produbljivanje povjerenja između dvojice demokratski orijentiranih predsjednika. Prvo je novinska agencija Reuters, pozivajući se na klasificirane materijale Pentagona, 12. travnja 2023. godine objavila dio povjerljivog dokumenta pod nazivom "Europa - Odgovor na tekući sukob Rusije i Ukrajine", u kojem se navodi da je Srbija odbila pružiti vojnu obuku Ukrajincima, ali se obvezala da će poslati ubojitu pomoć ili ju je već isporučila. "Srbija i njen predsjednik imaju političku volju i vojnu sposobnost da i u budućnosti osiguravaju oružje za Ukrajinu", kaže se u naznačenom dokumentu. 

Nešto više od godinu dana nakon toga, točnije 22. lipnja ove godine, Financial Times je objavio još jedan tekst koji svjedoči o bliskosti i povjerenju između Putina i Vučića. Naime, Srbija, ili bolje reći njen predsjednik je snabdijevao streljivom Putinove ljute protivnike na bojnom polju, realizirajući prethodno dato obećanje Amerikancima.  

Od početka ruske agresije na Ukrajinu Srbija je preko drugih zemalja - u tekstu su se spominjale Sjedinjene Države, Španjolska i Češka - izvezla u Ukrajinu streljiva u vrijednosti od 800 milijuna eura. Tako je Vučić neizravno, ali značajno pomogao napore Zapada da ukrajinskoj vojsci pruži potporu u suprotstavljanju ruskoj agresiji, a svoju poziciju kod Putina bez dvojbe determinirao kao privilegiranu, odnosno poziciju prijatelja od najvećeg povjerenja. Nekog koga bi ruski predsjednik vjerojatno prvog konzultirao kod donošenja odluke pritisnuti ili ne nuklearni gumb.

Potpredsjednik kao zalog neraskidivog prijateljstva dva lidera

Nije to sve kada se govori o neizmjernoj ljubavi Vučića prema Putinu. Pokušavajući napraviti protutežu Zapadu od zemalja globalnog juga te mu poslati poruku da Rusija - iako pod pritiskom njegovih sankcija bez presedana - nije izolirana na svijetu, ruski predsjednik je od 22 do 24. listopada u Kazanju organizirao summit lidera BRICS-a. Sudjelovanje predsjednika Srbije - intimnog i odanog saveznika - na ovom važnom sastanku za Putina se samo po sebi podrazumijevalo. Zato pomalo čudi potreba ruskog lidera da ga javno pozove na skup, i to najmanje dva ili tri puta.  

Siguran sam da bi Vučić otišao na summit u Kazanj da ga Putin uopće nije pozvao. Ali, nakon navaljivanja prijatelja iz Kremlja izgleda da mu se učinilo razboritijim njihovo prijateljstvo sačuvati od štetnog monitoringa javnosti. Zato je u Kazanj "na noge Putinu" poslao potpredsjednika vlade Srbije, za kojeg u kritičnom trenutku uvijek zaboravim kako se zove. Ispričavam se zbog ovog bitnog propusta.

Dan pobjede nad fašizmom 

U svakom slučaju, potpredsjednik je gorljivi pristalica čuvanja povjerenja između dvojice lidera te je u tom kontekstu već najavio da će Vučić na poziv ruskog vođe otići u Moskvu 9. svibnja iduće godine i sudjelovati na obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu. 

Ipak, trebalo bi sačekati s preuranjenim prosudbama hoće li se dva intimusa konačno naći jedan drugom u zagrljaju. Jer 9. svibnja je još daleko, a Vučić je, kako sam napisao u uvodu kolumne, u skorije vrijeme predvidio nuklearnu katastrofu, odnosno treći svjetski rat. Treba li mu vjerovati uzimajući u obzir prijateljstvo i razinu povjerenja s liderom jedne od strana koja bi mogla isprovocirati katastrofu? Prosudite sami.

Težak razgovor 

I na kraju - a moglo je i na početku - treba istaknuti da je Vučić u recentno održanom intervjuu u programu BBC-ja Hard Talk sa Stephenom Sackurom rekao - osvrćući se na tvrdnje o njegovoj navodnoj čestoj komunikaciji s ruskim predsjednikom - da je u posljednje dvije godine i šest mjeseci s Putinom razgovarao samo jednom. 

"Jednom sam se čuo s njim kada me nazvao da mi čestita 80. godišnjicu oslobođenja Beograda. Ipak, čelnici EU tvrde da često posjećujemo Moskvu kako bismo se sastali s predsjednikom Putinom, prikazujući Srbiju kao jedinog krivca. Mi smo laka meta", rekao je Vučić Britancima koji su ga tog dana slušali. Zamislite samo koju bi razinu konfuzije kod slušalaca izazvala tvrdnja intervjuiranog iz prvog dijela ove kolumne. Vrijedi podsjetiti: "Putin, ako bude vidio da nema drugog izlaza, neće se dvoumiti ni trenutak. Upotrijebit će nuklearno oružje." Jer "malo tko poznaje predsjednika Putina" kao Vučić. 

Što se tiče ostalih problema u Srbiji, ali i Rusiji - koje Vučić i Putin kao posvećeni demokrati uspješno i s lakoćom rješavaju, poput nezapamćene korupcije i kriminala, zarobljenih institucija sustava, šikane neovisnih medija i intelektualaca ili izbornog inženjeringa - oni su u drugom planu u odnosu na treći svjetski rat. Apsolutno logično. 

*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.