Picula potpisao peticiju za nastavak rada Hitne helikopterske službe

Foto: FAH

ZASTUPNIK u Europskom parlamentu Tonino Picula potpisao je peticiju za nastavak rada Hitne helikopterske medicinske službe u Hrvatskoj, priopćeno je iz njegova ureda.

"Kao potpredsjednik Međuskupine za mora, rijeke, otoke i priobalna područja Europskog parlamenta, gdje sam zadužen za sve europske otoke, trajno se zauzimam za jednaku dostupnost zdravstvene zaštite otočanima. Otoci su zbog depopulacije stanovništva, svoje nedostupnosti i brojnih drugih faktora, ionako stavljeni u podređeni položaj u odnosu na kopno. Valja također imati na umu da hitna medicinska pomoć treba biti dostupna domaćem stanovištvu baš kao i gostima i to ne samo u ljetnim mjesecima", istaknuo je Picula.

Na važnost brze reakcije na otocima, zastupnik Picula upozorio je Europsku komisiju još krajem 2014. tražeći brži prijevoz za pacijente s otoka. Tada je zajedno sa zastupnicom Biljanom Borzanom pitao Komisiju koje mjere planira poduzeti da bi se stanovnicima otoka, kao i turistima, omogućio ravnopravan pristup zdravstvenoj zaštiti. Pitao je i planira li se financiranje nabave vozila i opreme za hitni prijevoz pacijenata, izgradnje pristaništa kao i edukacija medicinskih timova, navodi se u priopćenju.

Tekst peticije možete vidjeti na poveznici: http://www.peticija24.com/peticija_nastavak_rada_hitne_helikopterske_medicinske_slube_u_rh.  Nakon 10000 potpisa peticija će biti upućena predsjednici Republike Hrvatske, predsjedniku Hrvatskog sabora, Vladi i ministrima.

Pacijenti s otoka i iz zaleđa Dalmacije ostali su u subotu 9. siječnja, zbog završetka četveromjesečnog pilot-projekta Ministarstva zdravlja, bez usluga Hitne helikopterske medicinske službe (HHMS).

Iz Ministarstva zdravlja priopćili su da zbog trenutačne političke situacije i privremenog financiranja ne mogu produžiti pilot-projekt i tako stvarati nove troškove. Navode da projekt po planu završava 9. siječnja, a sustav hitne medicinske pomoći vraća se na prijašnji model rada, koji za prijevoz hitnih pacijenata uključuje korištenje vojnih helikoptera koji su i dosad bili dio projekta HHMS-a.

U sklopu projekta HHMS-a, od njegova početka pa do 31. prosinca 2015., realizirano je 219 hitnih intervencija, a svi su pacijenti, napominju u Ministarstvu, prevezeni u bolnicu u okviru "zlatnog sata".  Dosadašnji pomoćnik ministra zdravlja Miljenko Bura izjavio je za Hinu prije nekoliko dana da je projekt dokazano povećao dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite ljudima na otocima i u zaleđu Dalmacije, posebice pacijenata sa srčanim i moždanim udarom jer su, razliku od prijevoza vojnim helikopterima, koji je trajao i po dva-tri sata, sada prevezeni u okviru jednog sata, a najčešće u roku od 45 minuta.

Dva helikoptera opremljena za medicinske intervencije polijetala su iz baza na Krku i Braču, a za pružanje HHMS-a uvježbano je i deset medicinskih timova.

Zamjenik primorsko-goranskog župana Marko Boras Mandić izjavio je u ponedjeljak da se pilot-projekt Hitne helikopterske medicinske pomoći (HHMS) pokazao opravdanim, te je apelirao na novu Vladu da izdvoji novac za nastavak tog projekta koji spašava ljudske živote.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.