Na ruskoj državnoj televiziji se tijekom emisije Novi svijet razgovaralo o upotrebi nuklearnog oružja. Emisiju je vodila Marina Kim, zastupnica ruske Dume. Prvi gost emisije bio je Aleksander Dugin (62), utjecajni saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je voditeljici rekao da Rusija redefinira svoje mjesto u svijetu.
"Naša zemlja ima samo jedan put, Rusija će ili biti velika ili neće više postojati. Rusija će ili biti velika ili je neće biti. Sve je na kocki", rekao je Dugin. Zatim je pušten isječak Putina na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu iz 7. lipnja, gdje je govorio o nuklearnoj doktrini zemlje.
"Rusija pažljivo prati što se događa u svijetu. Pritom ne isključujemo unošenje nekih promjena u doktrini. To je povezano i s testiranjem nuklearnog oružja", kazao je tada ruski predsjednik.
"Zapad je patološki bolesna civilizacija koja je u sukobu s ostatkom svijeta"
Dugin je kazao voditeljici kako vjeruje da je Zapad patološki bolesna civilizacija koja je u sukobu s ostatkom svijeta i koja je izvor problema. "Da bismo se obranili, a ne bili bespomoćni pred ovom manijakalnom civilizacijom, koja je agresivna, imperijalistička i kolonijalna, potrebno je nuklearno oružje", naveo je.
Mnogi smatraju da je Dugin ključni arhitekt ruske invazije na Ukrajinu. Njegova kći, politička aktivistica Darja Dugina, ubijena je u napadu auto-bombom u kolovozu 2022. "Jako je važno što je predsjednik rekao o pobjedi. Rusija nema šanse bez pobjede nad agresijom hegemonije, nad globalnim liberalizmom. Ne radi se o primirju ili prekidu vatre, već o pobjedi", kazao je Dugin, a prenosi Newsweek.
"Mi smo jedini koji možemo pretvoriti Ameriku u radioaktivni nuklearni pepeo"
Kim je razgovarala i s Mihailom Kovalčukom, fizičarem i članom elitne skupine bliske Putinu. Kovalčuk je rekao kako vjeruje da je nuklearno oružje najvažnija stvar na ovom svijetu. "Zapad se ne boji Kine jer smo mi jedini koji možemo pretvoriti Ameriku u radioaktivni nuklearni pepeo", rekao je Kovalčuk.
Podsjetimo, SAD je nedavno dao dopuštenje Ukrajini da za napade na ruski teritorij koristi američko oružje pod uvjetom da gađa samo mete u blizini granice kod Harkiva. Ukrajina nakon ove odluke može koristiti topništvo Himars, koje joj je isporučio SAD, za napade na ruske vojnike i zapovjedne centre u Rusiji, no i dalje ne smije upotrebljavati američke sustave dalekog dometa.
Odluku su podržale i neke druge članice NATO-a. Putin je već više puta naglasio da je Rusija spremna upotrijebiti nuklearno oružje za obranu svog teritorijalnog integriteta.