U vladu Crne Gore ušli prorusi i prosrbi. SAD: Zabrinuti smo

Foto: EPA

Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Podgorici iskazalo je zabrinutost zbog, kako su priopćili, uključivanja u crnogorsku vladu stranaka i čelnika koji ne osuđuju rusku agresiju na Ukrajinu i protive se sankcijama EU Rusiji.

Parlament Crne Gore u utorak je izglasao rekonstrukciju vlade, koja sada uključuje prorusku koaliciju i bošnjačku stranku.

Iz američkog veleposlanstva su za Radio Slobodna Europa priopćili da podržavaju vladu posvećenu pristupanju Europskoj uniji, poštovanju euroatlantskih vrijednosti i potpunom učešću u NATO-u, koja odražava multikulturni sastav Crne Gore.

"Zabrinuti smo"

"Zabrinuti smo zbog uključivanja u crnogorsku vladu stranaka i čelnika koji ne osuđuju rusku agresiju na Ukrajinu, protive se sankcijama EU Rusiji i čiji su postupci u direktnoj suprotnosti s načelom dobrosusjedskih odnosa", kazali su iz veleposlanstva SAD-a u Podgorici.

Radio Slobodna Europa podsjeća da čelnici članica prosrpske i prosrpske koalicije Za budućnost Crne Gore, osim što podržavaju ruskog predsjednika Vladimira Putina, imaju bliske političke odnose s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predsjednikom bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Prosrpska desnica u rekonstruiranoj Spajićevoj vladi dobila je tri ministarska i dva potpredsjednička mjesta, dok je Bošnjačka stranka dobila pet ministarskih i jedno potpredsjedničko mjesto.

Skoro sve nove ministre podržalo je 53 zastupnika od ukupno 81 koliko ih ima u crnogorskom parlamentu. Oporba je napustila plenarnu dvoranu prije glasanja.

Ovom rekonstrukcijom crnogorska vlada broji ukupno 32 člana, što je čini najbrojnijom u povijesti parlamentarizma Crne Gore, države sa 630.000 stanovnika.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.