Foto: HRT/Getty/Index
NA vojnom aerodromu Batajnica pored Beograda održana je manifestacija Sloboda 2017, povodom 73. obljetnice oslobođenja Beograda u Drugom svjetskom ratu.
Novi vojni zrakoplovi
Srbija navodno idući mjesec kupuje 7 dodatnih bjeloruskih Migova 29 i obrambeni raketni sustav S-300. Ako uzmemo u obzir da Hrvatska također obnavlja eskadrilu bojnih zrakoplova, može li se zaključiti kako u regiji počinje mini utrka u naoružavanju, barem između Hrvatske i Srbije? Je li to točno i treba li to gledati u kontekstu odnosa NATO-a i Rusije, komentirao je za HRT vojni analitičar Igor Tabak.
"Ovo nije utrka u naoružavanju. Srbija je zadnjih dana dobila rusku donaciju MIG-ova. To su vrlo stare mašine koje su dobivene tek da bi malo letjele, a onda idu na ozbiljan remont koji će se morati platiti. Ove priče o Bjelorusiji već koju godinu povremeno isplivaju u javnost, ali najvjerojatnije teško da će od toga išta biti. Uz sve želje, teško je pobjeći od proračunskih stvari. A proračun kaže da Srbija nema baš puno novaca na vojsku", smatra Tabak.
"Hrvatski pristup nabavi vojnih aviona je ozbiljniji od srpskog"
"Činjenica je da uz sve te nabave Srbije, kao i njihovu proizvodnju oružja, govorimo o iznimno malim brojevima. To je sve zgodno postaviti na pistu na Batajnicu. Zgodno je motivirati mlade ljude ne bi li došli u profesionalnu vojsku, jer Srbija kao i Hrvatska nemaju više ročnog služenja. Sve drugo što smo nekad gledali, agresije, nekakve aktivne stvari s vojskom, su s tako malim snagama i tako malim proračunom gotovo nemoguće", mišljenja je Tabak.
"Hrvatska je krenula temeljito drugačije u nabavu pribavljanja zrakoplova nego Srbija. Napravljen je međunarodni natječaj, rezervira se novac u proračunu, nema puno nejasnoća, dani su rokovi, javili su se ozbiljni ponuđači. Imamo dvije ponude rabljenih i dvije ponude novih aviona (F16 i Gripen). To je ozbiljniji pristup tako velikoj nabavi od srbijanske nabave donacijama. To je strukturno različit pristup stvarima koji Hrvatskoj trenutno ide na čast, iako je riječ o teškom i skupom poslu koji je velik izazov za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i MORH u cjelini", smatra Tabak.