Foto: FAH
SPLITSKO-dalmatinski župan Zlatko Ževrnja izjavio je u četvrtak kako podupire nalog predsjednika vlade Andreja Plenkovića Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture za žurno provođenje upravnog nadzora o postupku dodijele koncesije za korištenje plaže Zlatni rat.
Predsjednik vlade Andrej Plenković u srijedu je u vezi s odlukom splitsko-dalmatinske Županijske skupštine o davanju koncesije za gospodarsko korištenje plaže Zlatni rat u Bolu na Braču naložio Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture žurno provođenje upravnog nadzora.
Županijska skupština odlučila je u utorak da od 1. siječnja 2018. sljedećih 15 godina Zlatnim ratom treba gospodariti zagrebačka tvrtka "Sport B" d.o.o. Posljednjih 12 godina koncesiju je imala bolska komunalna tvrtka "Grabov rat". Za koncesiju tvrtki "Sport B" glasovala su 24 vijećnika HDZ-a, HGS-a i HČSP-a, devet SDP-ovih vijećnika bilo je protiv, a pet suzdržano. Koncesionar bi nagodinu trebao plaćati naknadu od 1.850.000 kuna te promjenljivi dio od 5,4 posto prihoda ostvarenog obavljanjem djelatnosti i pružanjem usluga na koncesionarskom području. Ponuda bolske tvrtke "Grabov rat" proglašena je nepotpunom. Odluka je izazvala burne reakcije Boljana te oporbe u Županijskoj skupštini.
Ževrnja je rekao da osobno inzistira da se u Splitsko-dalmatinskoj županiji postupa "striktno na temelju svih hrvatskih zakona". Podsjetio je kako je 31. srpnja 2016. istekla koncesija bolskoj komunalnoj tvrtki "Grabov rat" te da je krajem prosinca 2016. to pomorsko dobro (Zlatni rat) uknjiženo u zemljišne knjige i da su se stekli uvjeti za ponovni javni natječaj, na što obvezuje i Zakon o pomorskom dobru.
"Županijska je skupština 17. veljače 2017. donijela jednoglasnu odluku o raspisivanju natječaja za dodjelu koncesije za korištenje plaže i za tu su odluku glasovali i nazočni vijećnici SDP-a", rekao je Ževrnja. Ocijenio je pritom politikantskim zahtjeve po kojima bi plažu Zlatni rat trebalo predati na upravljanje lokalnoj zajednici, to jest općini Bolu, te je dodao kako "hrvatski zakoni to ne dopuštaju".
Istaknuo je kako je osobno za dodjelu na upravljanje lokalnim zajednicama plaža kao što je Zlatni rat, ali tomu najprije treba "prilagoditi hrvatske zakone."
"Sada smo u situaciji da hrvatski zakoni govore drugačije i da se mora ići na javni natječaj te da se prihodi dijele tako da po jedna trećina pripadne općini Bolu, Splitsko-dalmatinskoj županiji i državnom proračunu, s tim da naša županija obavlja sve stručne i administrativne poslove", rekao je Ževrnja.