FARMACEUT George Sandu upozorio je na jedan uobičajeni znak dijabetesa koji se lako može zamijeniti s učincima visokih ljetnih temperatura. Kako kaže, ekstremna žeđ je simptom koji treba istražiti.
"Ako postanete puno žedniji u odnosu na ono što je za vas normalno, to može biti znak toplinskog udara i/ili dehidracije, ali i dijabetesa", rekao je za Express.
Ostali simptomi dijabetesa uključuju umor, pretjeranu potrebu za mokrenjem, nagli i neobjašnjivi gubitak težine, zamagljen vid, česte infekcije i sporo zacjeljivanje rana.
"Mnogi slučajevi dijabetesa tipa 2 mogu se izbjeći zdravim načinom života, za razliku od dijabetesa tipa 1. Gubitak kilograma i redovita tjelovježba stvarno mogu smanjiti šanse da razvijete to stanje", pojasnio je.
Prema podacima CroDiab Registra osoba sa šećernom bolešću, u Hrvatskoj je u 2022. bilo 388.213 osoba sa šećernom bolesti, a broj oboljelih povećava se iz godine u godinu. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60 posto oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih blizu 500.000. Šećerna bolest je 4. vodeći uzrok smrti s udjelom od 7.11 posto u 2021. godini.
Dijabetes je kronična bolest koja nastaje kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili kada tijelo ne može efikasno koristiti proizvedeni inzulin. Inzulin je hormon koji regulira razinu šećera (glukoze) u krvi.
Dijabetes se obično dijeli na tri tipa:
Liječenje dijabetesa obično uključuje promjene u prehrani i tjelesnoj aktivnosti, uzimanje lijekova za snižavanje razine šećera u krvi i u nekim slučajevima inzulin. Redovite provjere šećera u krvi su također ključne za upravljanje dijabetesom.