DOKTORICA je upozorila da početni znakovi bolesti mogu biti suptilni i lako ih je zanemariti. Naime, prvi simptomi su vrlo blagi u početku, a mogu uključivati pretjeranu žeđ, učestalo mokrenje, nagli i neobjašnjivi gubitak težine, konstantan umor, zamagljen vid, česte infekcije i sporo zacjeljivanje rana.
"Ponekad bismo ove simptome mogli pripisati teškom tjednu ili pomisliti da se samo osjećamo loše", rekla je dr. Monika Wassermann.
Kada se dijabetes tipa 2 pogorša, tijelo vapi za pomoć, a nekontrolirana razina šećera u krvi može dovesti do ponavljajućih infekcija, pojave tamnih područja na koži (posebno oko vrata ili pazuha), utrnulosti u rukama i nogama i vizualnih poremećaja.
"Uvijek apeliram na ljude da ne podcjenjuju ove znakove", dodala je dr. Wassermann.
Dijabetes je kronična bolest koja nastaje kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili kada tijelo ne može efikasno koristiti proizvedeni inzulin. Inzulin je hormon koji regulira razinu šećera (glukoze) u krvi.
Dijabetes se obično dijeli na tri tipa:
Liječenje dijabetesa obično uključuje promjene u prehrani i tjelesnoj aktivnosti, uzimanje lijekova za snižavanje razine šećera u krvi i u nekim slučajevima inzulin. Redovite provjere šećera u krvi su također ključne za upravljanje dijabetesom.