STRES na poslu je normalna pojava i svi ga tu i tamo iskusimo, ali teško je odrediti koliko stresa je ipak previše. Nakupljeni stres koji se ne olakšavamo često dovodi do burnouta. Riječ je o ozbiljnom psihičkom stanju koje može imati ozbiljne posljedice za naš organizam.
Pojam burnout odnosi se na stanje kronične fizičke i emocionalne iscrpljenosti, koje se pojavljuje uglavnom zbog stresa koji doživljavamo na radnom mjestu, objašnjava za Woman's Health psihologinja Sara Sarkis. Otkriva i koji su najčešći simptomi tog uznemirujućeg i neugodnog stanja.
Ako po noći nikako ne možete zaspati, ali zato često na radnom mjestu klonete, vjerojatno je to jedan od prvih simptoma burnouta, koji, osim fizičke iscrpljenosti, dovodi i do razdražljivosti.
Možete osjetiti glavobolju, napetost mišića ili neku drugu fizičku nelagodu.
Mučnina, zatvor, proljev i bolovi u trbuhu također su česti znakovi burnouta.
Ljudi koji pate od burnouta često se osjećaju odvojeno od ostalih i imaju negativan stav prema svojim kolegama i zadacima. To može biti posebno štetno za one koji rade u timu.
Oslabljena kognitivna izvedba i smanjena pozornost također su znakovi burnouta koje se ne smiju zanemariti.
Ako imate osjećaj da je vaš posao besmislen i nedostaje vam motivacije, i to se može pripisati burnoutu.
Ne samo da se želite izolirati od kolega s posla već i od ostalih prijatelja i obitelji.
Ako ste na poziciji moći u svojoj tvrtki, poduzmite aktivne mjere za stvaranje ugodnog radnog okruženja koje potiče druge, a time i vas, da daju prednost svojoj dobrobiti. Za one koji nemaju toliko autoriteta na radnom mjestu, psihologinja Sarkis predlaže vježbanje postavljanja granica te da si dopustite reći "ne" kad god je potrebno.