Foto: Shutterstock
IGRA skrivanja igra je koja se s bebama igra širom svijeta, bez obzira na jezik i kulturne barijere. Zašto je tako univerzalna? Zato što je vrlo moćno sredstvo učenja, piše BBC.
Princip permanentnosti objekta: Stvari mogu biti na nekom mjestu iako ih ondje ne vidimo
Švicarski razvojni psiholog Jean Piaget nazvao je to "principom permanentnosti objekta" te sugerirao da djeca svoje prve dvije godine provode shvaćajući taj princip. Iz te perspektive, ta igra nije samo šala, nego pomaže djeci da svaki put iznova testiraju fundamentalni princip postojanja: da stvari mogu biti na nekom mjestu iako ih ondje ne vidimo.
Bebe igrom skrivanja mnogo uče i u njoj napreduju
Zanimljivo je da su se djeca, kada bi se pojavila druga osoba, što znači da je iznenađenje bilo veće, manje smijala nego kada bi se nakon skrivanja pojavila osoba koja se i sakrila. Reakcija je ovisila i o dobi beba. Starije su bebe bile manje zabavljene novom osobom od mlađih zbog toga što je, kako navodi autor, očekivanje snažnije pa je diskrepancija između onoga što očekuju i što se pojavilo mnogo veća.
Posljednja tajna popularnosti igre skrivanja je što dijete njome stječe nove sposobnosti pa se na kraju počne i samo skrivati i izazivati nas na igru. Napredovanje u igri pokazuje ono što dijete uči o svijetu, što ga iznenađuje te ga uči najprije prepoznavati, a zatim i kontrolirati ono što vidi. Sva sreća što mi odrasli toliko uživamo u njihovom smijehu da tu jednostavnu igru možemo s njima igrati beskonačno.