Veze zahtijevaju trud, a kada ga nema, posljedice su očite. One cvjetaju uz ljubav, pažnju i podršku, ali s vremenom mogu oslabjeti zbog zanemarivanja.
"Studija objavljena 2022. godine analizirala je ključne faktore koji dovode do prekida, identificirajući ponašanja koja mogu uništiti vezu. Među njima tri su se istaknula kao posebno štetna", navodi psiholog Mark Travers za Psychology Today. Evo o kojim je ponašanjima riječ i kako mogu ugroziti brak.
Nedostatak brige i pažnje
"Najštetnije ponašanje u vezi je nedostatak brige i emocionalne povezanosti. To uključuje ignoriranje osjećaja, potreba i mišljenja partnera, nedostatak zajednički provedenog vremena, uzimanje partnera zdravo za gotovo, izostanak izražavanja zahvalnosti i odbijanje emocionalne ili fizičke intimnosti", ističe Travers.
Ako se netko osjeća nevidljivo ili nevažno u vezi, to može dovesti do osjećaja usamljenosti i zamjeranja. "Nedovoljna pažnja partnera često dovodi do razvoda. Kada je partner brižan i emocionalno dostupan, zadovoljstvo u vezi raste, a povezanost se jača", dodao je.
Loš odnos prema djeci
Jedno od najdestruktivnijih ponašanja u vezi je kada partner loše postupa s djecom ili zanemaruje roditeljsku odgovornost.
"To može uključivati nedostatak angažmana u životima djece, neprimjereno ili agresivno roditeljsko ponašanje, potkopavanje roditeljskog autoriteta drugog partnera. Sigurnost i dobrobit djece ključni su razlozi zbog kojih mnogi partneri ostaju zajedno. Ako partner pokazuje nezainteresiranost ili toksično ponašanje prema djeci, to može ozbiljno ugroziti vezu", objašnjava psiholog.
S druge strane, kada oba partnera djeluju složno kao roditelji, stvaraju sigurno i podržavajuće okruženje koje može osnažiti odnos.
Kontrolirajuće ponašanje
Treće najštetnije ponašanje u vezi je kontroliranje partnera, bilo kroz ograničavanje slobode, nametanje vlastite volje ili manipulaciju. Primjeri takvog ponašanja uključuju konstantno kritiziranje i okrivljavanje partnera, izolaciju partnera od obitelji, prijatelja i hobija, iskazivanje pretjerane ljubomore i pritisak na donošenje odluka protiv vlastite volje.
"Autonomija je temeljna ljudska potreba, a njezino uskraćivanje uzrokuje nezadovoljstvo i povećava konflikte u vezi. Kontrolirajuće ponašanje potkopava međusobno poštovanje i može dovesti do niskog samopouzdanja, frustracije i želje za bijegom", kaže Travers.
Prepoznavanje ovih destruktivnih obrazaca prvi je korak prema zdravijem odnosu. Male, ali dosljedne promjene, poput izražavanja zahvalnosti, usklađivanja roditeljskih pristupa i poštivanja individualne slobode, mogu poboljšati vezu.
"No, jednako je važno znati prepoznati kada partner nije spreman na promjenu. U takvim situacijama ključno je donijeti odluku koja će zaštititi vlastito blagostanje i, ako je potrebno, dobrobit djece. Dugoročno, svaka veza zahtijeva uzajamnu predanost rastu - bilo zajedno, bilo odvojeno", zaključio je psiholog.