KAD RAZMIŠLJAMO o zdravlju srca, prvo pomislimo na tjelovježbu, prestanak pušenja i uravnoteženu prehranu. No, sve više istraživanja pokazuje da postoji još jedan, pomalo neočekivan čimbenik - vrijeme kada idemo na spavanje.
Studija objavljena u European Heart Journalu pokazala je da osobe koje redovito odlaze na spavanje između 22 i 23 sata imaju manji rizik od bolesti srca. Kardiolog dr. Nicholas Hendren objašnjava da je taj termin najbliži našem prirodnom cirkadijalnom ritmu i omogućuje preporučenih sedam do osam sati sna.
Ključna veza između sna i zdravlja srca leži u stresu. Poremećen ritam spavanja može povećati razinu hormona stresa, što s vremenom povećava rizik od visokog tlaka, dijabetesa, srčanog i moždanog udara.
San prije ponoći, osobito između 22 i 23 sata, obično uključuje više dubokog sna koji je ključan za regeneraciju tijela. S druge strane, najgore vrijeme za odlazak na spavanje je oko ponoći jer je tada veća vjerojatnost da ćete spavati kraće i imati nižu kvalitetu sna, piše Parade.