Bez obzira na sve ostale novogodišnje odluke, kao i profesionalne ciljeve, ništa od toga ne možemo postići bez kvalitetnog sna.
"Uvijek uspoređujem san s temeljima kuće, a ne samo sa zidom. Naše fizičko i mentalno zdravlje, izvedba i sposobnost suočavanja sa stresom ovise o snu", za Independent objašnjava dr. Kat Lederle, specijalistica za san i cirkadijalne ritmove. "Možete imati najbolju prehranu na svijetu, ali ako je kvaliteta sna loša, vaše će tijelo teško iskoristiti hranu na pravi način."
Svatko ima osobni prozor sna, odnosno optimalno vrijeme i trajanje sna. Otkrijte što vam odgovara i prilagodite svoj ritam. Savršenstvo ne postoji, posebno kada je riječ o snu. Normalno je probuditi se tijekom noći, a ponekad osam sati neprekinutog sna nije moguće.
Dr. Lederle savjetuje usredotočiti se na prilagodbe koje su pod vašom kontrolom: "Razmislite idete li na spavanje prerano ili prekasno. Trošite li večeri na serije ili društvene mreže? Preopterećeni um, stres ili radne obaveze mogu također igrati ulogu."
Kvalitetan san ne ovisi samo o večernjoj rutini. "Priprema za san počinje čim se probudite", kaže Lederle. Prehrana, kofein, izloženost svjetlu i razina stresa tijekom dana mogu utjecati na noćni odmor.
Večernje opuštanje i male dnevne pauze pomažu umu i tijelu da shvate kako je odmor dozvoljen, bez stalnog rješavanja problema. "Ljudi su biološki organizmi, a ne strojevi ili računala gdje možete unijeti novi program i očekivati savršene rezultate," kaže Lederle. Radite male korake jer ih je lakše usvojiti i održavati nego velike promjene.
Malo po malo, promjenom loših navika, možemo poboljšati san i unaprijediti mentalno i fizičko zdravlje.