BUDUĆI da jetra filtrira toksine iz tijela, bitno je održavati ovaj organ zdravim. Kada govorimo o oštećenju jetre, prvo što nam padne na pamet je alkohol. Međutim, novo istraživanje otkriva da potpuno druga kategorija obično šteti jetri.
Framinghamska studija srca, koja je započela u regiji Boston 1948. godine, imala je trajni i važan utjecaj u educiranju javnosti o tome da izbor načina života (poput pušenja i prehrane) može značajno utjecati na zdravlje i dugovječnost.
Sada su medicinski i javnozdravstveni istraživači s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Bostonu (uz potporu Medicinskog fakulteta Harvard) objavili zanimljivo ažuriranje Framinghamske studije srca.
U novom radu objavljenom u časopisu Clinical Gastroenterology and Hepatology navode da su sudionici studije, njih 1636, bilježili učestalost konzumiranja napitaka zaslađenih šećerom ili gaziranih pića, a istraživači su onda te podatke odmjerili s učestalošću nealkoholne bolesti masne jetre. Riječ je o stanju u kojem se višak masnoće pohranjuje u jetri, a može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija, uključujući povećanje jetre, a time i bol.
Prema ovom istraživanju, bezalkoholna masna bolest jetre može se spriječiti izbacivanjem napitaka zaslađenih šećerom. To je zato što su, kako tvrde istraživači, česti konzumenti napitaka zaslađenih šećerom (oni koji piju barem jedno piće dnevno) imali dva i pol puta veće šanse za razvoj bezalkoholne masne bolesti jetre, u usporedbi s onima koji ih ne konzumiraju.
Povremeni konzumenti zaslađenih pića (oni koji ih piju između jednom tjedno i jednom mjesečno) također su zabilježili nepovoljniji porast masnoće u jetri u usporedbi s onima koji ih ne konzumiraju.