ZA razliku od mnogih drugih dijeta, FODMAP dijeta nije namijenjena dugotrajnoj primjeni. Radi se o vrsti eliminacijske dijete kojom se pokušava otkriti što može uzrokovati želučane probleme, poput sindroma iritabilnog crijeva (IBS).
Akronim koji označava fermentirajuće oligosaharide, disaharide, monosaharide i poliole odnosi se na vrste šećera s čijom se probavom vaše tanko crijevo možda muči. Kada se to događa, ljudi mogu doživjeti gastroenterološke tegobe, uključujući plinove, nadutost, proljev i zatvor.
Ovakva prehrana osmišljena je da bi se prepoznalo koja hrana izaziva gastroenterološke simptome i da bi se na temelju tako stečenih saznanja napravio plan prehrane za smanjenje ili uklanjanje tih simptoma.
Dakle, koju hranu možete jesti, a koju biste trebali izbjegavati ako planirate provoditi ovu dijetu? Nutricionistica dr. Sarah Brewer objasnila je detalje za Men's Health:
"Pokazalo se da FODMAP dijeta smanjuje bol, nelagodu i nadutost te poboljšava rad crijeva (smanjuje proljev ili zatvor) i opću kvalitetu života. Konzumacija hrane s niskim sadržajem fermentabilnih šećera koji se razgrađuju u crijevima ograničava proizvodnju plinova, nezdravih bakterija i kemikalija koje mogu izazvati simptome."
"Uobičajene namirnice s visokim sadržajem FODMAP-a uključuju kravlje mlijeko, jabuke, avokado, grožđice, grah, šparoge, indijske oraščiće, pistacije, zaslađivače, čaj i rum."
"Sve što ima puno proteina, primjerice jaja i slanina", rekla je Brewer.
"Da, sve dok unosite dovoljno vitamina, minerala i proteina. Također se preporučuje prvo zatražiti savjet liječnika", kaže Brewer.