Foto: WeHeartIt/Instagram
Da bi to dokazali istražitelji su oformili dvije grupe i zadali im jednu igru.
Prvo je svatko od 87 sudionika odgovorio što je točno pojeo za doručak, a onda je slijedila ultimativna igra.
Igrali su se u parovima tako da su istražitelji svakom paru ostavili određenu svota novca koji je jedan od njih trebao podijeliti na svoj način.
Fora je bila u tome da je predlagatelj mogao predložiti da primjerice 30 dolara podijele tako da njemu pripadne 25, a drugom samo 5 dolara. Predlagatelj je mogao predložiti bilo što, a onaj drugi mogao je odlučiti hoće li ponudu prihvatiti ili ne. S time da je postojala jasna kvaka - ako onaj drugi pristane, lova će pripasti i jednom i drugom. Svakom njegov dio. Ako pak ne pristane - lova ne ide nikome.
Naravno, ovi kojima su predložili nepravednu podjelu imali su izbor: prihvatiti i uzeti ili ne prihvatiti.
Oni koji su malo bolje razmislili o nepravdi koja im je ponuđena, ponudu su uglavnom odbili, a oni drugi kojima je od jutra nedostajalo dobrog goriva za mozak, odlučili su uzeti lovu bez puno mozganja.
Priznali su da im se jednostavno nije dalo razmišljati o normama ponašanja društva ili kako su to znanstvenici zaključili: "Bili su spremniji prihvatiti nepravdu".
"Ne smijemo zaboraviti da je prehrana s manje ugljikohidrata uglavnom pojačana proteinima, a oni utječu na povećanu razinu dopamina, hormona sreće koji također utječe na donošenje odluka. Jednostavno smo bezbrižniji pa lakše prihvaćamo čak i ovakvu smiješnu nepravdu", zaključili su.
To nisu dokazali samo s ovom grupom ljudi
Sličan zadatak dali su još jednoj grupi od 24-ero ljudi. I njih su podijelili u dvije skupine. Jedna je prvo jutro jela doručak bogat ugljikohidratima, druga bogat proteinima, pa su se drugo jutro zamijenili.
I oni su igrali istu igru, dva dana za redom, a zaključci su bili isti kao i u prvoj igri.
Stoga imajte na umu da manjak ugljikohidrata može utjecati na smanjenje kilograma, ali i na vaše racionalno donošenje odluka.