12 simptoma kod djece koje nikad ne treba ignorirati

Foto: Shutterstock

PONEKAD je teško procijeniti koliko čekati prije nego što ćete se sa svojim djetetom uputiti liječniku. Koja se temperatura klasificira kao visoka? Kakve vrste boli u trbuhu znače da dijete boluje od nečeg ozbiljnijeg od želučane viroze? 

“Roditelji bi uvijek trebali biti oprezni i potražiti medicinsku pomoć kada su zabrinuti”, ističe pedijatrica Anita Chandra-Puri za Parents.com. 

Vrhunski pedijatri podijelili su kojih 12 simptoma uvijek zahtijeva reakciju roditelja i liječničku pomoć.

Visoka temperatura

Temperatura koja je 38 Celzijusa ili viša kod beba mlađih od 3 mjeseca, viša od 38.3 Celzijusa kod beba u dobi od 3 do 6 mjeseca, ili iznad 39.4 Celzijusa kod djece u dobi od 6 mjeseci do 2 godine smatra se visokom temperaturom.

Pedijatri naglašavaju da je osim na temperaturu važno obratiti pozornost na raspoloženje djeteta. 

“Ako je groznica uzrokovana bakterijskom infekcijom poput infekcije mokraćnog sustava, mogla bi se brzo proširiti tijelom kod dojenčadi”, upozorila je pedijatrica Jennifer Shu.

“Obično je to samo uobičajen virus, ali moramo provjeriti kako bismo bili sigurni”, napomenula je.

Kod djece starije od 2 godine, temperatura nije znak za uzbunu sve dok je dijete hidrirano i normalno se ponaša. Tada ne morate juriti na hitnu pomoć, ali dobro je javiti se liječniku za savjet.

Dugotrajna temperatura

Temperatura koja se ne snižava ili koja traje više od pet dana je dugotrajna. Ako djetetu nije bolje ni nakon što ste mu dali paracetamol ili ibuprofen, to je možda znak da je infekcija prejaka da bi se tijelo moglo boriti, a pedijatar će tada možda htjeti obaviti temeljit pregled kako bi utvrdio uzrok.

Groznica uzrokovana običnim virusom prehlade ili gripe obično nestaje u roku od pet dana. Ona koja traje dulje, čak i kada je niska, može biti uzrokovana infekcijom poput bakterijske upale pluća, a to zahtijeva liječenje antibioticima.

Groznica praćena glavoboljom

Alarm za uzbunu je i groznica koju prate ukočenost vrata, glavobolja, osip nalik modricama ili osip u vidu sitnih crvenih točkica. Odmah nazovite svog liječnika jer to mogu biti znakovi meningitisa koji zahtijevaju liječničku pomoć.

Osip u obliku kruga

Osip u obliku kruga koji se sastoji od sitnih crvenih točkica ili ne nestaje pritiskom na kožu također je znak da nešto možda nije u redu. Ovo stanje može značiti lajmsku bolest, ali i druga ozbiljna stanja. Svaka neobjašnjiva modrica može biti znak mogućeg krvnog poremećaja. Osim toga, mrljasti osip, posebno malo izdignut, može biti znak alergijske reakcije. Ako dijete uz osip ima poteškoća s disanjem ili je uznemireno ili letargično, treba ga odmah pregledati liječnik.

Neobičan madež

“Pripazite na madeže svog djeteta, posebno na one koje ima od rođenja jer oni imaju veću šansu da postanu maligni”, kaže pedijatar Ari Brown.

Roditelji bi svakoga mjeseca trebali obaviti provjeru kože i obratiti pozornost na nove madeže ili one koji se mijenjaju. Obavijestite svog liječnika ako primijetite madež koji je nepravilnog oblika, ima neravne granice, nije samo jedne boje ili je uzdignut. Sve su to znakovi potencijalnog raka kože.

Iznenadna bol u trbuhu

Ako se dijete požali na bol u donjem desnom dijelu trbuha, zamolite ga da skoči gore-dolje. Ako mu je to teško, to može biti znak upale slijepog crijeva. Iako se slijepo crijevo nalazi na donjoj desnoj strani trbuha, bol uzrokovana upalom slijepog crijeva može početi oko pupka i migrirati udesno.

“Kod uobičajenog želučanog virusa, obično se javljaju groznica, povraćanje, bol u trbuhu i proljev. Kod upala slijepog crijeva, ponekad će se prvo javiti proljev, a onda bol u trbuhu pa povraćanje i temperatura”, tvrdi dr. Brown.

Ako sumnjate na upalu slijepog crijeva, nazovite liječnika jer je riječ o stanju koje brzo napreduje i najučinkovitije se liječi kada se otkrije rano.

Glavobolja s povraćanjem

Glavobolja koja se javlja rano ujutro ili probudi vaše dijete usred noći ili je popraćena povraćanjem također se ne smije ignorirati. To bi mogli biti znakovi migrene. Migrene u djece nisu opasne, ali glavobolje mogu biti znak i nečeg ozbiljnijeg pa se potrebno savjetovati s liječnikom.

Smanjeno mokrenje

Suha usta, smanjeno mokrenje, ravna fontanela (kod dojenčadi), suha koža, prekomjerno povraćanje ili proljev su simptomi koji se povezuju s dehidracijom. Odmah se javite liječniku.

Plave usne

“Problemi s disanjem su zabrinjavajući kada zvuk dolazi iz prsa i pluća, a ne iz nosa”, tvrdi dr. Shu. Kritični problemi s disanjem često su uzrokovani gušenjem, alergijskom reakcijom, napadom astme, upalom pluća ili hripavcem.

Znakovi koji ukazuju da se morate javiti liječniku su plavilo ili promjena boje oko usta, otežano disanje, dahtanje, grcanje ili zvuk zvižduka pri disanju.

Ako sumnjate da dijete ima ozbiljne probleme, provjerite brzinu disanja. Brojite svaki udahnut udah 30 sekundi, a zatim pomnožite s dva. Normalna stopa je manje od 60 za novorođenčad; manje od 40 za bebe mlađe od 1 godine; manje od 30 za djecu od 1 do 3 godine; a manje od 24 za djecu od 4 do 10 godina.

Otečeno lice

Otečeni jezik, usne ili oči, posebno kada ih prati povraćanje ili svrbež, signaliziraju ozbiljnu alergijsku reakciju. Simptomi mogu uključivati oticanje, probleme s disanjem i jaku koprivnjaču i zahtijevaju hitnu pomoć liječnika.

Povraćanje nakon pada

Padovi općenito nisu problematični kod djece starije od 6 mjeseci, ali ako uočite očite neurološke promjene kao što su zbunjenost, gubitak svijesti, povraćanje ili lom kostiju, odmah potražite hitnu liječničku pomoć.

Prekomjerno krvarenje

Posjekotina koja ne prestaje krvariti u roku od nekoliko minuta ili je široka i duboka ukazuje na tp da dijete treba hitnu liječniku pomoć. Liječnika trebate konzultirati i ako neka životinja ugrize dijete ili ako drugo dijete ugrize vaše dijete i napravi mu ranu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.