Prvo ispisano ime djeteta često se čuva kao uspomena, na hladnjaku, u kutiji s crtežima, u srcu roditelja. No, prije nego što dijete stavi olovku na papir, mora svladati niz vještina koje nemaju puno veze s pisanjem slova, ali itekako pomažu da taj trenutak dođe lakše i s više samopouzdanja.
Pisanje zahtijeva vještine fine motorike, ali i one krupnije, kao i razvijene vještine vizualnog opažanja. Donosimo nekoliko ideja kako pomoći djetetu da se lakše pripremi za pisanje.
Na prvi pogled, igranje na toboganu ili penjanje po spravama nema veze s pisanjem. No upravo takve aktivnosti razvijaju krupne motoričke vještine, stabilnost ramena, koordinaciju i ravnotežu, piše The Conversation.
Prije nego što dijete napiše prvo slovo, prolazi fazu crtanja i šaranja. Zaboravite bojanke, djeci je potreban veliki prazan prostor. Papiri, pločnici i kreda, ili čak velika prazna platna savršeni su za slobodno istraživanje pokreta i oblika.
Pisanje ne ovisi samo o motorici, ono započinje opažanjem. Djeca prvo moraju naučiti razlikovati oblike i orijentaciju slova, prenosi The Independent. Zajedničko listanje slikovnica ili slaganje puzzli pomažu razviti vizualno-perceptivne vještine koje su osnova rukopisa.
Iako većinom posežemo za početnicama ili vježbenicama, istraživanja pokazuju da djeca prije slova trebaju znati crtati geometrijske oblike poput kruga, kvadrata i trokuta te trebaju znati crtati crte i križiće. To je znak da su spremni za formalno pisanje.
Ne postoji veći neprijatelj motivacije od tupih bojica i osušenih flomastera. Šarenilo, mirisni markeri, gel olovke i prsti u temperi, sve to čini pisanje zabavnijim i potiče djecu da se izraze kroz pokret i boju.