Istraživanja: Roditelji koji su bliski s odraslom djecom često postavljaju 3 granice

Foto: Shutterstock

Blizak odnos između roditelja i odrasle djece temelji se na međusobnom poštovanju, razumijevanju i postavljanju jasnih granica. Iako granice možda ne zvuče kao nešto što potiče bliskost, one pomažu u jačanju povjerenja i omogućuju zdravu komunikaciju. Prema psiholozima i istraživanjima, ovo su ključne granice koje roditelji često poštuju i prakticiraju kako bi održali skladne odnose sa svojom odraslom djecom.

1. Poštuju privatnost svoje djece

Čak i kada odrasla djeca žive s roditeljima, što postaje sve češća pojava prema istraživanju Pew Research Centera, roditelji mogu postavljati granice oko osobnog prostora i privatnosti koje jačaju njihov odnos, piše YourTango.

Kucajući prije ulaska u prostorije svoje djece, roditelji pojačavaju tu granicu. Davanjem prostora djeci da se odmore ili opuste bez osuđivanja, dodatno pokazuju poštovanje. Mnogi suptilni postupci u zajedničkom kućanstvu - ili u vezi gdje postoji više fizičkog prostora - mogu uvjeriti i roditelje i djecu da se njihov prostor cijeni i poštuje.

2. Poštuju njihovu autonomiju i sposobnosti donošenja odluka

Temelj bliskog i zdravog odnosa između roditelja i odrasle djece je poštovanje, iako je to ponekad teško postići. Kako tvrdi psiholog Jeffrey Bernstein, roditeljima, koji se teško odvajaju od slike svoje djece iz djetinjstva bilo zbog nostalgije ili potrebe za kontrolom, često je nemoguće povući se i prihvatiti njihovu samostalnost, odluke i životne izbore.

Roditelji koji su bliski s odraslom djecom, savladali su ovu granicu. Podsjećaju se u svakoj interakciji i nesuglasicama da njihova djeca imaju alate, tehnike i autonomiju potrebne za donošenje odluka koje su najbolje za njih. Pritom ih često vode vrijednosti koje su roditelji već usadili u njih.

3. Dijele savjete samo kad ih djeca traže

Neželjeni savjeti roditelja često izazivaju osjećaj frustracije kod odrasle djece. Kao odrasli, oni donose vlastite odluke i oblikuju svoje živote te od roditelja češće traže utjehu i podršku, a ne konkretne upute.

Obiteljska terapeutkinja Sarah Epstein naglašava kako neželjeni savjeti mogu suptilno narušiti kvalitetu razgovora i odnosa. Roditelji koji su bliski s djecom, znaju pričekati dok ih se izravno ne zamoli za mišljenje, čime podržavaju zdravu komunikaciju i povjerenje.

Postavljajući jasne granice, roditelji mogu izgraditi dublje povjerenje i zdraviju povezanost sa svojom odraslom djecom, omogućujući odnos temeljen na poštovanju i razumijevanju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.