Foto: 123rf
Prvi mjesec
Neke od vanjskih stanica embrija u razvoju duboko se ukorijene u ovojnicu majčine maternice i s vremenom se iz njih razvija posteljica. Kada se podijeljene stanice počinju udaljavati, poprimaju oblik žlijeba, što će s vremenom postati kralježnica. Do trećeg tjedna embrij naraste do duljine od 4mm i već se počinje savijati u obliku slova C. Oblikuje se srčano ispupčenje koje počinje kucati, a prisutni su pupoljci ruku i embrij u ovoj fazi ima rep. U četvrtom tjednu embrij naraste do 8mm i počinju se nazirati prvi znaci onoga što će postati glavni organi. Počinju se razvijati oči i oblikovati nosne rupice. Prisutni su i pupoljci iz kojih će se razviti noge a na kraju ruku razvile su se i šake u obliku peraja.
Drugi mjesec
Do petog tjedna embrij naraste do 13mm i njegovi ekstremiteti su uočljiviji, ruke i noge već imaju prste. Razvija se mozak i počinju se stvarati pluća. Do 6 tjedna duljina dosegne 18 mm i svi glavni organi počinju se razvijati. Pojavljuju se folikule kose, bradavice i laktovi. Embrij već može početi micati udovima. Rast se nastavlja velikom brzinom i u sedmom tjednu duljina iznosi 3 cm, a crte glave i lica, uključujući kapke i vanjske uši, ostaju jasnije. Do osmog tjedna embrij ima formirane sve važne organe i od ovog razdoblja pa sve do rođenja naziva se fetus. Tijekom sljedećih sedam mjeseci odvijati će se kontinuiran rast i razvoj organa, no sve osnovne strukture već su na svojem mjestu.
Treći mjesec
Fetus je sada dug 8 cm i prvi put može zatvoriti šaku savijanjem prstiju. Njegovi su udovi dulji, jetra aktivna, genitalije se razlikuju i počinju se nazirati zubni pupoljci. Fetus u ovom razdoblju zatvara kapke i više ih ne otvara do sedmog mjeseca.
Četvrti mjesec
Tijekom ove faze fetus udvostruči svoju duljinu i dug je do 15 centimetara. Sada izvodi aktivnije kretnje, a usne prave pokrete kao da sisaju. Fetus ima kosu , mišići i kosti su snažniji i gušterača je aktivna.
Peti mjesec
Fetus je sada dug 20 cm i cijelo tijelo mu je prekriveno lanugo dlačicama. U 18. tjednu trepavice, obrve, nokti na rukama i nogama. Majka prvi put osjeća kako se beba pomiče unutar maternice, ima osjećaj "udaranja". To je uvijek uzbudljiv trenutak jer predstavlja svojevrsnu potvrdu da je u maternici živo biće.
Šesti mjesec
Do sredine ovog razdoblja fetus doseže duljinu od 28 cm i teži 725 g. Stvaraju se papilarne linije na rukama i nogama, a oči su razvijenije. Pluća sadrže zračne otvore. Ako se uznemiri naglim podražajem, fetus je u ovom razdoblju u stanju odgovoriti na refleks straha. Neke majke do kraja ovog razdoblja neće osjetiti prve bebine pokrete vrijeme kada majka osjeti udaranje varira od 18. do 24. tjedna.
Sedmi mjesec
Otprilike u 26. tjednu fetus dosegne 38 cm i teži oko 1,2 kg. Njegove sada se otvaraju i zatvaraju, može čuti zvukove poput onih koje stvara majčino tijelo, uključujući otkucaje srca, pa čak i zvukove koji dolaze izvana, poput glazbe. Mozak, živčani i dišni sustav razvijaju se velikom brzinom. Bebe rođene na kraju ovog mjeseca mogu preživjeti, no rizik je velik.
Osmi mjesec
Do sredine ovoga razdoblja fetus će vjerojatno narasti do 43 cm iako postoje neka odstupanja. Teži oko 2 kg. Koštana struktura potpuno je razvijena, no kosti još nisu čvrste. Karakterističan je porast masnog tkiva. Djeca rođena u ovom mjesecu još su nedonoščad, no vjerojatnost za preživljavanje malo je veća.
Deveti mjesec
Do sredine ovog razdoblja uobičajena veličina fetusa je oko 48 cm, a težina do 3 kg. Tijelo je znatno deblje i fetus počinje gubiti kosu i lanugo dlačice. Nokti su gotovo u potpunosti narasli. Ovo je najranije razdoblje u kojem se beba ne rađa kao nedonošče. Najkraće razdoblje trudnoće koje se smatra punim terminom iznosi 34 tjedna (240 dana) deseti mjesec Sredinom ovog mjeseca lanugo dlačice nestale su, a fetus je najčešće dug 53 cm. Ovo je razdoblje u kojem će se dijete najvjerojatnije roditi 266 dana trudnoće ili 40 tjedana od posljednje mjesečnice. Čudesan put od oplodnje jajne stanice do porođaja završen je.