Djevojka slomila kralježnicu dižući utege, ali toga nije bila svjesna do idućeg jutra
MLADA žena prepričala je zastrašujući trenutak kad je slomila kralježnicu dižući utege u teretani, a toga nije bila svjesna sve dok se sljedećeg jutra nije probudila nepokretna.
Josie Kuntze iz Sydneyja 2018. je često trenirala zbog priprema za natjecanje ljepote. Tijekom treninga nogu izvodila je čučnjeve i mrtvo dizanje s utegom od 120 kilograma. Sve je izgledalo u redu do sljedećeg jutra.
"Probudila sam se s nepodnošljivim bolovima. Nisam se mogla pomaknuti. Tadašnji dečko me morao unijeti u auto i odvesti ravno u bolnicu", ispričala je za Femail.
Utvrđeno je da je došlo do hernije diska i loma kralježnice. Josie se nije mogla sama tuširati ni počešljati. Provela je četiri mjeseca u bolnici, nakon čega se još dva mjeseca oporavljala kod kuće. Kroz rehabilitaciju i šestomjesečni rad s kiropraktičarima i fizioterapeutima polako je ponovno naučila hodati. Ni danas njezina leđa nisu ista, a liječnici kažu da vjerojatno nikad neće biti.
"Borim se s malim stvarima, poput dodirivanja nožnih prstiju, spremanja kreveta i hodanja uz stepenice. Mogu napraviti samo 8000 koraka prije nego što me počnu boljeti leđa. Ne mogu dugo sjediti bez bolova", navodi.
Promijenila je i način na koji trenira. Puno joj je teže održavati formu jer više ne može raditi s velikim opterećenjem. Postala je kreatorica sadržaja na YouTubeu i TikToku, gdje je prati više od pola milijuna ljudi.
Može li dizanje utega dovesti do ozljede leđa?
Ozljede leđa koje se javljaju tijekom vježbanja uključuju istegnuće lumbalnog dijela kralježnice (donjeg dijela leđa), istegnute mišiće, istegnuća vrata, a rijetko i prijelome. Najčešći krivci su dizanje preteških utega i gubitak forme.
Zato je imperativ početi raditi s manjom težinom i postupno je povećavati kako mišići dobivaju snagu. Također ne treba žrtvovati formu kako biste dignuli veću težinu.
Dok se neke ozljede uzrokovane vježbanjem događaju iznenadnim pogrešnim ili nespretnim pokretom, mnoge su uzrokovane pokretima koji se ponavljaju tijekom vremena, poput teniskog lakta. Izvođenje istog pokreta opetovano utječe na jednu skupinu mišića, što dovodi do trošenja i postupne upale.
Ponavljanje pokreta također može uzrokovati prijelome ili modrice na tkivu koje podupire kralježnicu. Ova vrsta ozljeda obično se događa u hrvanju, tenisu, veslanju, ronjenju, plesu, odbojci i gimnastici.
Mrtvo dizanje jedan je od najčešćih uzroka ozljeda donjeg dijela leđa izazvanih dizanjem utega.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati