UK preuzima Falklandske otoke
PRIJE nego što su Falklandski otoci postali tema svih novina 1980-ih i izazvali pravi rat između Ujedinjenog Kraljevstva i Argentine, mjesto je bilo poprilično nevažno i nepoznato ostatku svijeta. Jedini put kada su Otoci bili u središtu političkog sukoba bilo je 1833. godine. 20. prosinca te godine Britanci su ondje stigli i potjerali Argentince. Bila je to posljednja promjena vlasti na otoku do 1982. godine.
Francuzi, Španjolci i Britanci na Otocima u 18. stoljeću
Falklandski otoci su otkriveni dva puta. Prvo naselje izgradili su Francuzi 1764. godine na Sunčanom otoku, koji se nalazi istočno od otoka Velike Malvine, gdje su Britanci izgradili svoje naselje 1765. godine.
Francuzi su svoj otok prodali Španjolcima par desetljeća kasnije. Tada su Francuska i Španjolska bili dobri prijatelji pa je Francuska mijenjala to područje za neke druge posjede, a Španjolci su njihovo naselje Port St. Louis preimenovali u Puerto Soledad.
Španjolci su zatim posjetili i zapadni dio arhipelaga gdje je bilo britansko naselje i objasnili Britancima da je to njihovo otočje. Britanci su bili spremni ići u rat ako Španjolska ne popusti pa ostatak 18. stoljeća dvije zemlje su zadržale status quo na Malvinskim otocima.
Otoci su bili bez uprave preko 20 godina
Zanimljivo da su i Španjolci i Britanci u nekom trenu napustili otoke. Britanci su to napravili u trenu kad je izbio Američki rat za neovisnost gdje su trebali svaki broj kako bi zadržali kontrolu nad svojim američkim kolonijama. Španjolci su se pak povukli par desetljeća kasnije kada je počeo Poluotočni rat protiv Napoleona.
Dakle, 1800-tih i 1810-ih Otoci zapravo nisu imali nikakvu upravu. Postali su pristanište za brodove koji su plovili južnim Atlantikom te važno mjesto za mornare koji su tamo pristali svojim oštećenim brodovima i tako se spasili od sigurne smrti.
Ideja Luja Verneta
Nakon epizode s Napoleonom, svijet je ponovno postao malo mirnije mjesto. Tada je jedan bogati trgovac iz Hamburga, po imenu Luj Vernet, došao na ideju da zaradi. Naime, Vernet je već nekoliko godina boravio u Ujedinjenim Provincijama Rio de la Plate (ono što će kasnije postati Argentina). Čuo je da na Falklandskim otocima živi divljač koju bi se lako moglo domestificirati i tako zaraditi od prodaje mesa i mlijeka.
Tražio je posebno dopuštenje od Ujedinjenih Provincija i od Ujedinjenog Kraljevstva te ga dobio. Otišao je tamo i u narednim godinama počeo razvijati svoj biznis.
Najveći problem nije bilo lovljenje divljih krava po Otocima ili tmurno i ružno vrijeme po kojima je regija poznata, već nasumični američki brodovi koji su tamo lovili tuljane i kitove. Naime, ona ideja da Vernet zaradi od prodaje kravljeg mlijeka i mesa uskoro se proširila na sve ostale resurse na Malvinskim otocima, pa tako i kitove i tuljane.
Internacionalni skandal radi Falklanda, no u 19. stoljeću
Vernet je pitao Provincije da mu pomognu, a oni su mu umjesto toga dali titulu guvernera otoka i oružje. On je onda zaplijenio dva američka broda i uhitio njihovu posadu. Provincije se u to nisu htjele miješati i čistile su se od ikakve odgovornosti.
Međutim, njegov čin izazvao je međunarodni incident. Amerikanci su prijetili Provincijama ratom, a na Falkland su poslali ratni brod i porušili Puerto Soledad. Situacija je bila vrlo napeta, no Britanci su vidjeli u tome priliku.
Najavili su kako Provincije nemaju što imenovati guvernera otoka kada otoci nisu njihovi, već britanski. Tada su poslali svoju vojsku na jug, stigli na Veliku Malvinu 1833. godine i rastjerali Argentince. Proglasili su vlast nad cijelim otocima i rekli kako je pitanje Falklandskih otoka zauvijek riješeno!