Mogao je biti konkurent Caryju Grantu, ali više od X faktora ga je spriječilo u tome
OSNOVNI je dojam o Cornelu Wildeu da je bio glumac koji je previše fizički odgovarao vodećim ulogama da bi igrao sporedne. No za te vodeće mu je nedostajalo možda malo popularnog X faktora ne bi li bio pun pogodak. Međutim, kada se zagrebe ispod površine, dođe se do toga da je X samo jedan od faktora koji su ga kočili, a da su temperament i neka vrsta integriteta preostala dva.
Cornel je nekoliko puta odbijao uloge koje bi mu donijele visoke cifre, još veću respektabilnost i bolje odnose sa studijima. On je dosta toga tjerao na svoju ruku i to je uvijek za poštovanje; možda čak nije ni pogriješio.
Ovaj polu Mađar, polu Amerikanac rođen je u ondašnjoj Austro-Ugarskoj kao Kornél Lajos Weisz, ali je već sa sedam godina dospio u Sjedinjene Američke Države i kao pronicljiv i sposoban momak kakav je bio gradio sebi put u više disciplina, pa što prođe - prođe.
Odbio predstavljati SAD u mačevanju na OI-ju
U jednom trenutku je shvatio da mu je želja da ipak gluma prođe i samo se njoj okrenuo, čak je odbio predstavljati Ameriku u mačevanju na Olimpijskim igrama 1936. zbog umjetničkih ciljeva te je kroz uspjehe u kazalištu i poneki savjet Laurencea Oliviera (a svaki njegov savjet je zlatan) stigao i do Hollywooda početkom 40-ih.
Ondje se kalio uz Humphreyja Bogarta u Visokoj Sierri, poslije nije mogao biti nezasjenjen uz Gene Tierney u Prepusti je nebu, a istinski uspjeh stigao je koju godinu kasnije s Pjesmom za pamćenje za koju je bio i nominiran za Oscara.
Tad se već trebalo sve okrenuti na njegov mlin i trebao je postati rival, recimo, Tyroneu Poweru, možda čak i Caryju Grantu, međutim, tad su krenula i odbijanja uloga, pa je zaronio u produkcije koje su ili nosile solidan keš, a nisu bile značajne ili obrnuto.
Rad iza scene
Najzanimljiviji film iz tog perioda je Road house (koji nema nikakve veze sa Swayzejevim hitom), klasični noir, a našao se i u Najvećoj predstavi na Zemlji. Ta dva filma predstavljaju već spomenute skupine: filmove koji će nešto značiti i za 80 godina i one koji će nešto značiti blagajnama 1952. i nikome više nikad (jest Najveća predstava oskarovski film, al ajte, molim vas).
Potom se Cornel odlučio malo okrenuti i radu iza scene, otvorio je producentsku kuću, počeo i režirati, a oženio je i glumicu Jean Wallace. Možda se i to može uvrstiti u rad iza scene. U svakom slučaju, s Jean je snimio svoj vjerojatno najbolji film The big combo, supercool je odigrao glavnu ulogu i producirao ovo H. Lewisovo noir djelo.
U režiju se upustio prvi put iste godine sa Storm fearom, a među poznatijim radovima mu je Naked prey (također glavna uloga). Ukupno je osam puta stajao iza kamere.
Zbog jednog odbijenog filma se službeno pokajao
Bilo je dosta odbijanja, to već rekosmo, a pored Olimpijskih igara i par naslova nakon Pjesme za pamćenje, opasno veliko odbijanje je i sudjelovanje u filmu Deset Božjih zapovjedi. Za to se kasnije službeno i pokajao.
Nema razloga da se kaje čovjek koji je znao šest jezika (mađarski, ruski, engleski, njemački, francuski i talijanski), koji je htio svašta istražiti, razne filmske kutke i kutke planeta pretumbati te koji je bar zbog dva naslova i neka vrsta pritajenog noir velikana.
Super je bio Cornel Wilde, naoko tih i promišljen, isti takav i na uho, a bogme i na ostala osjetila. Preminuo je 1989. od leukemije, a rođen je 1912. godine. I to kao Lajos...
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati