Ako želite smiriti izljev bijesa djeteta, recite mu ovu rečenicu, tvrdi psiholog
IZLIJEVI bijesa kod djece česte su situacije s kojima se suočavaju mnogi roditelji. Ponekad je djecu lako smiriti, a nekad to izgleda kao nemoguća misija. Međutim, psiholog Jeffrey Bernstein tvrdi da samo jedna rečenica od svega četiri riječi može napraviti veliku promjenu i smiriti ljutito dijete.
Kao takvu rečenicu, Bernstein je za Psychology Today izdvojio izraz "Vidim da se mučiš", za koji tvrdi da djetetu pruža potreban oslonac u situaciji u kojoj je osjetljivo.
"Djeca koja se osjećaju shvaćeno vjerojatnije će se smiriti i manje se prkosno ponašati u budućnosti. Smireni odgovori mogu preoblikovati djetetove reakcije, čineći izljeve bijesa rjeđim i manje intenzivnim", tvrdi psiholog. Iako se može činiti nelogičnim koristiti tako jednostavne riječi kad bjesne emocije, one donose prepoznavanje boli i frustracije, često ključne za smirivanje intenziteta.
Smatra da se ovaj pristup smirivanju djeteta u trenucima snažnih emocija temelji na "načelima koja potiču nježne, razumijevajuće odgovore kako bi se ublažilo prkosno ponašanje". Psiholog je podijelio i savjete o tome kako koristiti ove riječi da bi one stvarno bile učinkovite.
Kontrolirajte svoje emocije
Kada dijete doživljava izljev bijesa, instinkt roditelja može biti reagirati s frustracijom. No, uzeti trenutak za udahnuti prije nego što nešto kažete djetetu, može napraviti veliku razliku. Kada modelirate smirenost, pomažete i djetetu da se umiri. Zapamtite, djeca traže od vas znakove. Veća je vjerojatnost da će slijediti vaš primjer ako pokažete smirenost.
Recite im ove četiri riječi i napravite pauzu
"Nakon što kažete 'Vidim da se mučiš', pauzirajte i dajte djetetu trenutak da dopusti da riječi stvarno dođu do njega. Cilj nije odmah riješiti situaciju, već pokazati da ste spremni biti uz njega u njegovoj borbi, bez pritiskanja da se odmah osjeća bolje", kaže psiholog za Psychology Today.
Kod izljeva bijesa, često je potrebno vrijeme da se smire, a pauziranje omogućuje prostor za sigurno odvijanje djetetovih emocija.
Pružanje empatije umjesto rješenja
Dok rečenica "Vidim da se mučiš" djetetu pruža oslonac, dodavanje empatičnih fraza može im pomoći da se osjećaju kao da ih razumijete. Primjerice, možete im reći: "Ovo ti sada izgleda teško, i to je u redu". Psiholog tvrdi da je ovaj pristup posebno učinkovit kod starije djece koja se osjećaju odraslija i cijene kada ih roditelji ozbiljno shvaćaju.
Empatija uvjerava dijete da nije u problemu zbog toga kako se osjeća, što je ključno za izgradnju povjerenja. Djeca koja se osjećaju priznatima, vjerojatnije će se smiriti i manje će posezati za prkosnim ponašanjem u budućnosti, prenosi Psychology Today.
Potaknite razgovor nakon izlijeva bijesa
"Nakon što izljev bijesa prođe, nježno potaknite dijete da priča o svom iskustvu ako je spremno", savjetuje psiholog. Za mlađu djecu to može biti jednostavno poput pitanja: "Želiš li mi reći što je bilo teško?". Dok za stariju djecu možete reći: "Kad se opet osjećaš tako, ima li nešto što mogu učiniti da pomognem?". Kada im kao roditelji omogućite refleksiju nakon ispada bijesa, time im pokazujete da je sigurno izraziti se, čak i nakon intenzivnih emocija.
Važno je da budete dosljedni
Korištenje fraze "Vidim da se mučiš" dosljedno pomaže učvrstiti poruku da ste na strani svog djeteta. Što češće to čuju, veća je vjerojatnost da će vjerovati u to, čak i kad se osjećaju izvan kontrole. "Kroz svoj rad, vidio sam kako dosljedni, smireni odgovori mogu preoblikovati djetetove reakcije, čineći izljeve bijesa rjeđima i manje intenzivnima", zaključuje psiholog.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati