Logopedica tvrdi da gotovo svi roditelji rade grešku koja usporava razvoj govora
RODITELJI jedva čekaju nove prekretnice svoje djece. Prevrtanje, smješkanje, puzanje, hodanje i pričanje su postignuća koja nijedan roditelj neće zaboraviti. Međutim, ako djetetu treba duže da savlada neko postignuće, roditelji su ponekad tjeskobni, najčešće kad je govor u pitanju. Logopedica Moira odlučila je na TikToku podijeliti zašto način na koji potičete dijete da progovori može učiniti više štete nego koristi.
"Jeste li znali da naši instinkti kada razgovaramo s djecom često ometaju njihovu sposobnost da nauče riječi?" upitala je ova mama dvoje djece.
Moira je kao primjer uzela riječi "reci mama". Pojasnila je da poticanje djece da izgovore određene riječi povećava pritisak i može ometati napredak.
"Puno je manje vjerojatno da će vaše dijete izgovoriti riječ kada to od njega zahtijevate. Umjesto toga, djeca najbolje uče kada riječi dobiju kontekst i imaju smisla. Podignite ruku, dotaknite svoje lice i recite: ‘Ja sam tvoja mama.’ Zamolite partnera da vam mahne kada uđe u sobu i kaže: ‘Bok, mama’", predlaže.
Još jedan važan savjet stručnjakinje je da se mališanu ne obraćate glasom djeteta. Kaže da to ometa njegovu sposobnost da nauči riječi i zvukove primjerene dobi.
"Ako vaše dijete koristi izraz kao što je vau-vau za psa, vi odgovorite koristeći pravu riječ, a ne oponašajući njega. Kada djeca prvi put ispravno izgovore riječ, nemojte ih samo pohvaliti, već i proširite razgovor. Ako dijete kaže ‘kamion’, vi uzvratite: ‘Da, kamion! Plavi kamion!’" napomenula je.
Prema logopedici, to je način da djetetu date šansu za rad i učenje i postanete mu puno zanimljiviji partner u razgovoru.