Neki bi vas mogli iznenaditi: Psiholozi otkrivaju tri najčešća mita o odgoju djece
RODITELJI često dobivaju raznolike savjete iz svoje okoline, naročito kada se radi o nekim stvarima vezanima uz odgoj djece. Međutim, psiholozi za portal PsychCentral otkrivaju kako postoje određena uvjerenja o odgoju koja mnogi roditelji bespotrebno slijede jer su zapravo samo neprovjereni mitovi. Evo o kojim se zabludama o odgoju djece radi.
Ako vaša djeca nisu sretna, nešto nije u redu
''U našoj kulturi postoji veliki naglasak na sreći, pa čim djeca nisu sretna većinu vremena ili u određenim situacijama, roditelji se počinju brinuti. Međutim, sasvim je normalno i zdravo da djeca tijekom svoga djetinjstva doživljavaju mnogo uspona i padova'', objašnjava Jessica Michaelson, psihologinja i osnivačica organizacije Honest Parenthood, koja se specijalizirala za rane odnose roditelja i djeteta.
Kako dodaje Michaelson, svatko od nas rođen je s nizom emocionalnih iskustava, pa tako neki imaju više negativnih emocija od drugih. Naglašava kako je zapravo vrlo zdravo biti sposoban osjetiti i nositi se sa svima njima, a ista je stvar i s djecom koju već od najranije dobi treba učiti kako postoje i teški dani.
Roditelji nikad svojoj djeci ne bi smjeli reći ''ne''
Još jedan od mitova koje spominju psiholozi jest da mnogi roditelji misle da svojoj djeci ni u kojem slučaju ne smiju reći ''ne''. Klinička psihologinja Heather Wittenberg smatra da je to velika pogreška i uvjerenje koje slijedi sve veći broj ljudi.
"Prethodne generacije roditelja bile su strože, prvenstveno zbog potrebe, jer je to bilo teže vrijeme. Međutim, ponekad je nužno djetetu reći da nešto ne smije, a velik broj roditelja danas to više ne primjenjuje, što zna biti itekako štetno'', objašnjava psihologinja.
Ona dodaje kako postavljanje ograničenja uči djecu raznim vještinama i pomaže im da se osjećaju sigurno. ''Zabraniti djetetu nešto sasvim je u redu, sve dok ista ta zabrana nije izrečena u agresivnom ili neprijateljskom tonu. Kontekst je puno važniji od samih riječi.''
Dobri roditelji stavljaju potrebe djece na prvo mjesto
Iako ovo na prvu većini roditelja zvuči potpuno razumljivo, dobar odgoj nužno ne znači stavljanje potreba djece na prvo mjesto, barem tako tvrde psiholozi. ''Djeca su nama svima vrlo važna, ali naša kultura često promovira način života koji je vrlo opsjednut djecom te je svaka potreba majke ili oca isključivo podređena njima'', smatra Michaelson koja tvrdi da zbog ovog pogrešnog uvjerenja mnogi roditelji prečesto ignoriraju osobne potrebe.
''Za roditelje je od iznimnog značaja da prvo stave vlastite maske za kisik. To ne samo da im pomaže da ostanu zdravi već i poručuje njihovoj djeci da su roditelji na vrhu obiteljskog sustava, a njihova je sreća također važna. Roditelji su osobe čija je najvažnija zadaća zaštititi svoje mališane od opasnosti koje im prijete, ali im i dati primjer kako živjeti i brinuti o sebi na najbolji mogući način'', dodaje psihologinja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati