Terapeutkinja dijeli sedam znakova koji mogu ukazivati na suovisnost u vezi
SUOVISNOST je stanje koje može narušiti ravnotežu u odnosima, stvarajući nezdravu dinamiku u vezi. Prema definiciji Mental Health America, to je "emocionalno ili ponašajno stanje koje utječe na sposobnost pojedinca da ima zdrav i uzajamno zadovoljavajući odnos."
"Nije uvijek lako prepoznati kada se nalazimo u suovisnom odnosu", za Parade objašnjava terapeutkinja Morgan Bailee Boggess. "Iako svatko može razviti suovisnost, određeni faktori povećavaju rizik od takvog ponašanja, a vaša prošlost, osobito djetinjstvo, igra ključnu ulogu. Zanemarivanje, zlostavljanje, pretjerano zaštitnički nastrojena skrb ili odgoj bez jasne strukture mogu stvoriti potrebu za stalnim traženjem pažnje i potvrde, što dovodi do suovisnosti s roditeljem", objašnjava. U nastavku otkrijte sedam znakova upozorenja na suovisnost, na koje bismo trebali obratiti pozornost.
Nisko samopoštovanje
Bailee Boggess objašnjava da, ako stalno tražimo potvrdu od partnera, krivimo sebe za sve što pođe po zlu ili smo izrazito osjetljivi na kritiku, možda imamo nisko samopoštovanje. Kada se osjećaj vlastite vrijednosti oslanja isključivo na partnerovu prihvaćenost i odobravanje, to može biti znak suovisnosti.
Pretjerano ugađanje drugima
Ako stalno stavljamo tuđe potrebe ispred svojih, preuzimamo krivicu da izbjegnemo sukob ili se bojimo da će nas partner napustiti ako mu ne udovoljimo, moguće je da smo u suovisnom odnosu.
Teško postavljanje granica
Jedan partner može potpuno preuzeti kontrolu nad mislima, emocijama i ponašanjem drugoga. Ako često žrtvujemo svoje vrijeme zbog partnerovih iznenadnih zahtjeva, odgađamo vlastite obaveze i zanemarujemo hobije ili prijatelje, a pritom ne znamo kako izraziti nezadovoljstvo iz straha od sukoba, veza može postati suovisna.
Omogućavanje loših navika
Ako stalno preuzimamo odgovornost za partnerove pogreške ili ih prikrivamo, nesvjesno potičemo takvo ponašanje. To može stvoriti začarani krug emocionalne i ponašajne ovisnosti.
Opsesivne misli
Briga za partnera je normalna, ali ako neprestano razmišljamo o njegovim osjećajima i zanemarujemo vlastite potrebe, to može ukazivati na suovisnost.
Gubitak individualnosti
Zadržavanje vlastitog identiteta ključno je za zdrav odnos. Ako se počnemo potpuno prilagođavati partneru, zanemarujemo vlastite interese i hobije ili osjećamo da bez njega nemamo vlastiti identitet, to može biti znak suovisnosti. U zdravoj vezi oba partnera trebaju zadržati svoju neovisnost i osobne interese.
Izbjegavanje sukoba
Ako izbjegavamo sukobe kako bismo izbjegli nelagodu ili strahujemo da će izražavanje nezadovoljstva ugroziti vezu, moguće je da potiskujemo vlastite emocije, što može ukazivati na suovisnost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati