Chelsea redovito griješi s velikim transferima, a Lukaku to samo potvrđuje
CHELSEA ima reputaciju potrošačkog giganta europskog nogometa, a ipak, gledajući igrače koje je dovodio londonski premierligaš, ima tu dosta promašaja, piše FourFourTwo.
Povratak Romelua Lukakua u Chelsea bio je najsigurnija moguća oklada u nogometu. Najmlađa inozemna zvijezda koja je zabila 100 golova u Premier ligi otišla je u Italiju, postala bolji napadač i potom se ponovno pridružila europskom prvaku. Zasigurno ste mogli dobro zaraditi na okladi da će postići 15+ golova po povratku u zapadni London, a vidite što se sada događa.
Je li bilo mudro dati financijski posrnulom klubu 100 milijuna za igrača koji je propao u Manchesteru?
Naravno, ovo neslaganje moglo bi biti samo prepreka na putu, ali ipak ne sluti na dobro. Neki će reći da je on uvijek bio loše pojačanje. Čini se da su navijači Manchester Uniteda prepoznali ovaj obrazac ponašanja, pa mnogi nisu šokirani ispadom Big Roma. Gary Neville iz Sky Sportsa tvrdio je na početku utakmice Chelseaja protiv Liverpoola da nije bio iznenađen Lukakuom, nogometašem za kojeg je smatrao da je neprofesionalan dok je bio u bivšem klubu.
Sada ta deveteroznamenkasta odšteta za transfer, koja je posljedica njegove dobi, nevjerojatnog broja golova i gotovo sigurne golgeterske realizacije u Engleskoj, postaje težak uteg oko vrata Chelseaja. Gledajući unatrag, uplatiti 100 milijuna funti financijski bremenitom Interu za igrača koji je propao u Manchesteru čini se pomalo nepromišljenim.
Kad je Roman Abramovič prvi put privezao svoju jahtu na Temzi, Bluesi su postali poznati po svojoj potrošnji. Uslijedili su uspjesi, a sad kad Chelsea plaća velike iznose za svoje prinove, konkurenti su se naježili, strahujući da će ih ova supermomčad zgaziti svojim superzvijezdama. Međutim, možda to više nije imidž koji najbolje pristaje ovom klubu.
Kako su prošli dosadašnji najskuplji transferi?
Pregled najvećih Chelseajevih transfera nije baš bajkovita priča. Lukaku je na vrhu, a posljednji koji je srušio rekord prilikom transfera bio je Kai Havertz koji je došao iz Bayer Leverkusena. Chelseajevi navijači reći će javno da je pogodak za pobjedu u finalu Lige prvaka vrijedio svakog penija od 72 milijuna funti njegove odštete. Ali privatno će izraziti sumnju.
Prije toga krunu je držao Kepa Arrizabalaga, za kojeg se svi slažu da je bio promašaj. Među šest najskupljih Chelseajevih transfera spadaju još Alvaro Morata, Christian Pulisic i Fernando Torres, a nijedan od njih trojice nije imao impresivan učinak. Jorginho, Timo Werner, Ben Chilwell i Mateo Kovačić (doveden u nuždi tijekom zabrane transfera) su sljedeći - neki su bili dobre akvizicije, a neki baš i nisu - a potom je na redu arhetipski skupi promašaj Andrij Ševčenko.
Danny Drinkwater i Tiemoue Bakayoko, vjerojatno jedina dva člana manjih momčadi koje su osvojile naslov prvaka i koji su izgledali loše nakon transfera, značajna su lica u prvih 20 pojačanja. Michy Batshuayi i Hakim Ziyech koštali su svaki više od 35 milijuna funti, a tek potom se na popisu počinju pojavljivati uspješnije zvijezde Bluesa kao što su Michael Essien, Diego Costa i Didier Drogba.
Najbolji su stigli iz akademije ili za umjeren novac
Otkako je posljednji put osvojio naslov engleskog prvaka 2017. godine, Chelsea je bilježio uspjehe unatoč velikoj potrošnji, a ne zbog nje. Kepina skromna zamjena Edouard Mendy dokaz je tome, kao i zvijezde iz akademije Mason Mount, Reece James i Andreas Christensen. Olivier Giroud i Pedro bili su promišljene akvizicije, koje su se pokazale kao neprocjenjivi plan B na putu do FA kupa i Europske lige. Cesc Fabregas je koštao 25 milijuna funti i bio ključan igrač u dva naslova, N'Golo Kante je "ukraden" za nešto više od 30 milijuna funti i presudan za svaki trofej od svog dolaska.
Thibaut Courtois, Cesar Azpilicueta i Gary Cahill zajedno su koštali 22 milijuna funti. Nemanja Matić i Marcos Alonso plaćeni su svaki oko 20 milijuna funti. Pošteno je reći da Chelsea nije preplatio Edena Hazarda, Diega Costu, Williana, Davida Luiza (barem prvi put), Antonija Rudigera, Juana Matu ili Oscara. Svi su oni potpisali uz odštete između 25 i 35 milijuna funti.
City i Liverpool puno su bolje pogađali
Koliko je Chelseajevih pojačanja iznad 40 milijuna funti bilo vrijedno novca koji je za njih plaćen? Usporedite ih s imenima poput Rubena Diasa, Raheema Sterlinga, Kylea Walkera, Riyada Mahreza, Alissona i Virgila van Dijka iz Manchester Cityja i Liverpoola, dvaju klubova koji su osvojili naslove engleskog prvaka otkako je Chelsea posljednji put osvojio Premier ligu.
Možda je to prestrogo. Možda je to nepoštena korelacija, a možda je Chelsea imao peh. Romelu Lukaku bi mogao preokrenuti stvari na Stamford Bridgeu i ipak postati vrijedan potrošenih 100 milijuna funti. I Havertz je, naravno, još uvijek mlad, a treba priznati da ni Jack Grealish i Naby Keita nisu izvanredni. Svaki klub radi velike pogreške.
Ali jednako tako, možda se narativ o Chelseaju treba promijeniti, pogotovo ako Lukaku ne preokrene stvari. Uza svu Chelseajevu moć na tržištu transfera, bogatstvo Cobham akademije, oštroumnost skautske mreže i genijalnost trenera koji su pronašli taktička rješenja omogućili su londonskom premierligašu da bude uspješan - daleko više od Romanovog bogatstva.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati