Nogometni sindikat poslao otvoreno pismo Plenkoviću: Tražimo inspekciju ŽNK Osijeka
HRVATSKA UDRUGA Nogometni sindikat je danas premijeru Republike Hrvatske, Andreju Plenkoviću, poslala otvoreno pismo u kojem traže provođenje nadzora nad ŽNK Osijekom. Ističu kako, prema prikupljenim informacijama, postoje nepravilnosti u radu uprave kluba, te bi bilo korisno da sportska inspekcija provede nadzor.
Na samom početku pisma je naglašeno kako se radi o najuspješnijem i najtrofejnijim ženskom nogometnom klubu u Hrvatskoj, a onda su se kritički osvrnuli na rad u njemu. "Iza tih uspjeha krije se borba za egzistenciju, osnovna ljudska prava i dostojanstvo koje svaka osoba zaslužuje. Govorimo o prosječnim naknadama od 300-400 eura, iako znamo da minimalna bruto plaća u Republici Hrvatskoj iznosi 840 eura", započeli su.
Traže nadzor kluba
"Uz to, govorimo o nepostojanju mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, nedefiniranom statusu nogometašica i nedefiniranim odnosima poslodavca i sportašica. Također, prisutni su i slučajevi jednostavnog raskida ugovora izvan prijelaznog roka, bez opravdanog razloga, od strane kluba. Posebno zabrinjava podcjenjivački odnos prema sportašicama, a to su samo neki od problema", nastavili su.
Na kraju su zamolili sve nadležne institucije da se konačno uključe u pronalaženje sustavnih rješenja za najbolje hrvatske nogometašice, što će posljedično doprinijeti i razvoju ženskog nogometa u cijeloj Republici Hrvatskoj.
Priopćenje HUNS-a prenosimo u cijelosti
𝗢𝗧𝗩𝗢𝗥𝗘𝗡𝗢 𝗣𝗜𝗦𝗠𝗢 𝗣𝗥𝗘𝗠𝗜𝗝𝗘𝗥𝗨 𝗥𝗛 𝗚. 𝗔𝗡𝗗𝗥𝗘𝗝𝗨 𝗣𝗟𝗘𝗡𝗞𝗢𝗩𝗜𝗖́𝗨
Poštovani gospodine premijeru,
Obraćamo Vam se javno kao najveća i jedina sportska udruga u Republici Hrvatskoj koja zastupa sportaše. Zahvaljujemo što ste Vi i Vlada, pod Vašim vodstvom, pokrenuli procese koji, nadamo se, mogu donijeti značajan boljitak hrvatskom nogometu i sportu općenito.
Sport je po Zakonu o sportu od iznimne važnosti za Republiku Hrvatsku. Stoga bi bilo poželjno da mjere koje se poduzimaju budu odlučnije i hitnije, posebno jer se radi o problemima koji zahtijevaju promptno rješavanje. Svjesni smo Vašeg praćenja sporta te vjerujemo da ste zasigurno upoznati sa situacijom u ŽNK Osijek, kao i s činjenicom da su rezultati koje klub ostvaruje hvale vrijedni. Riječ je o najboljem i najtrofejnijem ženskom nogometnom klubu u Republici Hrvatskoj.
Nažalost to je samo slika koja reflektira izvrsne rezultate nogometašica. Iza tih uspjeha krije se borba za egzistenciju, osnovna ljudska prava i dostojanstvo koje svaka osoba zaslužuje. Govorimo o prosječnim naknadama od 300-400 eura, iako znamo da minimalna bruto plaća u Republici Hrvatskoj iznosi 840 eura.
Uz to, govorimo o nepostojanju mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, nedefiniranom statusu nogometašica i nedefiniranim odnosima poslodavca i sportašica. Također, prisutni su i slučajevi jednostavnog raskida ugovora izvan prijelaznog roka, bez opravdanog razloga, od strane kluba. Posebno zabrinjava podcjenjivački odnos prema sportašicama, a to su samo neki od problema.
Naglašavamo da se ovdje radi o najboljem i najtrofejnijem ženskom nogometnom klubu u Hrvatskoj, koji je izborio ulazak među 28 najboljih ekipa u UEFA Ligi prvaka, elitnom ženskom klupskom natjecanju. Iako je prema kategorizaciji HNS-a riječ o profesionalnom klubu, osim po rezultatima, teško ga je smatrati profesionalnim. Po nama bi profesionalni klub trebao biti sačinjen od profesionalnih sportaša i sportašica koji su esencija svakog sporta. Međutim, kakve su to profesionalne nogometašice koje prosječno zarađuju 300-400 eura mjesečno i koje nemaju osigurano mirovinsko i zdravstveno osiguranje?
Prema Zakonu o sportu, profesionalni sportaš je onaj kojemu je sport osnovno zanimanje. FIFPRO, svjetsko udruženje profesionalnih nogometaša, definira profesionalnog sportaša kao osobu koja od svoje djelatnosti ostvaruje prihod veći od svojih osnovnih troškova, uključujući prijevoz, prehranu, sportsku opremu, treninge i vitaminizaciju. Prema Pravilniku HNS-a, minimalni iznos dostatan da bi se nogometaš nazivao profesionalcem iznosi 3000 eura godišnje, odnosno 250 eura mjesečno. Međutim, uzmemo li u obzir da jedne kvalitetne profesionalne kopačke koštaju približno 250 eura, možemo se zapitati je li to zaista iznos koji opravdava naziv profesionalca. Formalno pravno možda se sve to može prikazati zadovoljavajućim, ali upravo u tome leži problem jer su pravila nejasna i nedorečena.
Prema svemu navedenom, zaključujemo da ovdje nije riječ o profesionalnom klubu niti o profesionalnim sportašicama, s obzirom na to da niti jedna igračica ne zadovoljava kriterij minimalne plaće u Republici Hrvatskoj. Samo su njihovi rezultati i sposobnosti ono zbog čega ih svi svojatamo.
Prema prikupljenim informacijama, postoje nepravilnosti u radu uprave kluba, te bi bilo korisno da sportska inspekcija provede nadzor. Radi se o hrvatskim nogometašicama i reprezentativkama koje predstavljaju našu državu.
Molimo da se sve nadležne institucije konačno uključe u pronalaženje sustavnih rješenja za najbolje hrvatske nogometašice, što će posljedično doprinijeti i razvoju ženskog nogometa u cijeloj Republici Hrvatskoj.
S poštovanjem,
Hrvatska udruga „Nogometni sindikat“
Predsjednik
Mario Jurić
Osam nogometašica Osijeka je dobilo raskid ugovora
Nogometašice Osijeka su štrajkale zbog neisplaćivanja dovoljnog bonusa za plasman u play-off Lige prvaka, odnosno isplaćivanja svega 200 eura iako su klubu donijele čak 240 tisuća eura, a sve je okončano 3. prosinca kada je osam nogometašica dobilo raskid ugovora.
To su: Mateja Andrlić, Mateja Bulut, Maja Joščak, Izabela Lojna, Anela Lubina, Ivana Kirilenko, Kristina Nevrkla i Ena Pernar. Kao što je javnosti poznato, one su odbile igrati za ŽNK Osijek u završnici jesenskog dijela sezone, stoga su im izdane istupnice i slobodne su u izboru nove sredine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati