Popularni su: Luksuzni brendovi guraju nesvakidašnje oblike satova
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
TIJEKOM stoljeća proizvođači satova pokušali su na mnoge načine prikriti osnovnu funkciju sata. Sakrili bi brojčanik ispod poklopca, ili iza sloja filigrana ili nekog drugog ukrasa. Ali satovi u raznim oblicima (form watches) mogu biti najkreativniji pristup od svih.
To je termin koji industrija koristi za sat u obliku cvijeta, bubamare, pištolja ili, pa, bilo kojeg oblika koji zaokuplja maštu urara. Takvi satovi datiraju iz 1500-ih, i dok je njihova popularnost rasla i opadala tijekom stoljeća, nekoliko vrhunskih robnih marki ih proizvodi i danas, piše New York Times.
Bulgarijev sat u obliku zmije
Bulgari je zagovarao sat modernog oblika sa Serpentijem, motivom zmije koji ove godine slavi 75. obljetnicu. Od svog predstavljanja 1948., brojčanici satova bili su skriveni ispod, ili čak unutar, glave gmaza, a savitljiva metalna narukvica, napravljena od onoga što kuća naziva Tubogas, uvija se oko zapešća i uz ruku, baš kao što to čini prava zmija.
U svibnju, na svom događaju visokog nakita u Veneciji, kuća je predstavila dva modela Serpenti Misteriosi od 18-karatnog bijelog zlata: Dragone, u dijamantima i smaragdima, i Pallini, sa smaragdima, Paraiba turmalinima i dijamantima. Oba imaju Bulgarijev Piccolissimo mehanizam od 12.3 milimetra.
"Bulgari je želio stvoriti nešto što nije samo sat, već komad nakita koji bi žene mogle nositi svaki dan, i zato se kuća okrenula zmiji, koja je od davnina simbol moći i zavodljivosti", rekao je Fabrizio Buonamassa Stigliani, izvršni direktor za kreiranje proizvoda. "Bulgari ima dugu povijest stvaranja satova oblika i tajnih satova u svojoj liniji Serpenti", što je rezultiralo "satovima koji su i umjetnički i funkcionalni".
Chanel Camélia
Jedan od Chanelovih potpisa, kamelija, također je korišten u obliku satova tijekom godina. Camélia, tajni sat s kvarcnim pogonom iz 2018. dizajniran da izgleda poput cvijeta, predstavljen je u rano proljeće u izlozima butika Chanel na Avenue Montaigne u Parizu.
Disk sastavljen od latica nakita, od dijamanata i bijelog zlata, može se okrenuti unatrag kako bi se otkrio brojčanik. Chanelovi proizvođači satova i draguljari također su proizveli Mademoiselle Privé Bouton, sat predstavljen 2020. koji podsjeća na manšetu bluze, zajedno s gumbom za pokrivanje brojčanika.
Varijacije su izrađene od tvida ili prošivene teleće kože, oba materijala koji se redovito koriste u kući, dok je gumb izrađen od zlata i raznih dragocjenih dragulja.
Bugatti 370
Parmigiani Fleurier nije imao na umu nakit kada je kreirao Bugatti 370, sat koji je trodimenzionalni prikaz motora poznatog trkaćeg automobila. "Parmigiani Fleurier želio je dramatično uvesti inovacije nakon ugovora o partnerstvu sklopljenog s Bugatti automobilima u to vrijeme", objasnio je Guido Terreni, izvršni direktor marke satova.
"Složili smo se da ćemo razviti pokret inspiriran tehnologijom motornih vozila, prikazujući zupčanik kao i puni radni mehanizam, poput motora. Ideja je bila stvoriti sat koji bi vozač mogao čitati na svom zapešću tijekom vožnje."
Sova, panda, žaba i buldog
Kreativnost je bila ono što je zanimalo Maximillian Büssera, osnivača MB&F-a, kada je kreirao satove u oblicima sove, žabe, pande i buldoga. "To su oblici koji su me zanimali, a mnogi od njih predstavljaju nešto iz moje mladosti", rekao je.
Žaba HM3, na primjer, bila je inspirirana vremenom kada je otkrio punoglavce u ribnjaku dok je bio dječak. "Tako je nastala žaba. Bio sam usamljeni jedinac." Ostali oblici došli su iz dječjih fantazija: svemirski brodovi i zrakoplovi. "MB&F je postao moja psihoterapija", rekao je urar. "Nije me briga hoće li se ljudima svidjeti ono što radim. Ne vjerujem da netko traži sat koji izgleda kao pas. Mi sami kreiramo svoj put."
Ovakvi satovi postoje najmanje 500 godina, ako ne i duže
Put ovakvih satova započeo je prije najmanje 500 godina. "Postoje zapisi iz otprilike 1500. sa satovima izrađenim u različitim oblicima", rekao je Simon Bull, povjesničar satova i konzultant u Engleskoj. "U osnovi, oblik satova počinje sa satovima u obliku lopte, u obliku pomandera (spremnika), izrađenim od metala s rupicama."
Nathalie Marielloni, zamjenica kustosice u Musée International d’Horlogerie u La Chaux-de-Fonds u Švicarskoj, rekla je da su pomanderi osim sata sadržavali i parfem. "Dame su bile toliko stisnute u korzetima da su koristile pomander da se reanimiraju kad bi se onesvijestile", rekla je. Također, pomanderi su osiguravali da "mogu lijepo mirisati."
"Satovi su također bili umetnuti u mačeve, bodeže, barutnice i knjige. Mogle su biti dugačke 10 ili 12 centimetara. U drugoj polovici 16. stoljeća i u 17. stoljeću dolazi do jednog velikog tehničkog poboljšanja: izuma manjih opruga, koje mogu smanjiti veličinu sata kako biste mogli nositi sat. Prije toga imate prijenosne satove, ali ne nešto što možete staviti u džep", rekao je Bull.
Bilo je i satova u obliku vjerskih predmeta, rekao je. "Dobivate satove u obliku križeva, lubanje, memento mori, zbog paranoje koju su ljudi imali oko odlaska u raj ili pakao." Krajem 17. stoljeća još jedan izum promijenio je tijek izrade satova: opruga za ravnotežu, koja pomaže regulirati mehanizam i poboljšati točnost mjerenja vremena.
"Satovi bi mogli mjeriti vrijeme unutar nekoliko minuta dnevno", rekao je g. Bull. "Svi su bili oduševljeni time da imaju sat koji se može koristiti za određivanje vremena i podešavanje dana. Nastavili su se pojavljivati satovi raznih oblika, u obliku papige, purice, zečeva, dupina, pasa, lavova, tulipana, morskih ježeva, golubova i drugih."
Miranda Marraccini, knjižničarka Horološkog društva u New Yorku, rekla je da su poboljšanja u tehnikama emajliranja i graviranja krajem 18. stoljeća i početkom 19. omogućila obrtnicima stvaranje vrlo realističnih i detaljnih satova u obliku voća, životinja i predmeta poput šešira i košara. "Mnogi satovi povezivali su se i s drugim preokupacijama tog razdoblja - na primjer s balonima na vrući zrak."
Tehnološki razvoj izvan urarstva utjecao je i na oblik satova. "Od 1850. dobivate još jednu promjenu", rekao je g. Bull, "uvođenje željeznice. Vrijeme je važno. Igračke nisu bile toliko zanimljive ljudima kao satovi koji su imali najbolje moguće mjerenje vremena. Nema mnogo preživjelih satova od 1850-ih nadalje koje biste mogli nazvati pravim satovima", rekao je. "Sljedeći put kad se pojave, od 1900. nadalje, zapravo su kao nakit", poput Bulgarijevih Serpentija.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati